عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزبرای اولین بار مرتفع ترین شهر ایران به روش CNG با مدل قرارداد BOOT گازدار شد

با حضور مشاور محترم وزیر نفت و نماینده وزارت نفت در طرح های بیع متقابل گازرسانی و مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران ، برای اولین بار در ایران ، شهر کوهستانی رینه لاریجان آمل با 1250 خانوار به عنوان مرتفع ترین شهر ایران در پای قله دماوند به روش «CNG» گازرسانی شد .

به گزارش پاسخ نیوز ،شرکت گاز مازندران ” محمود آستانه” مشاور وزیر نفت در امور گازرسانی در این مراسم با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در مازندران کارهای بزرگی در امر توسعه گازرسانی انجام داده و تصریح کرد : در این دولت حدود ۷۰۰ روستای استان در بخش گاز با هزینه یک هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته است .

وی هزینه اجرای تقویت خط لوله گاز قوشه ، دامغان ، کیاسر ، ساری را ۸۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد .

آستانه با بیان اینکه با بهره برداری از این خط انتقال وابستگی ایران به کشور ترکمنستان برای همیشه قطع شد ، تصریح کرد: با فرارسیدن فصل سرما سه استان شمالی کشور با کمبود گاز مواجه نخواهد شد .

وی با تأکید بر اینکه کاهش تعرفه قبوض گاز شهر رینه انجام شود ، افزود : مبنای تعیین تعرفه قبوض بر اساس اعلام سازمان هواشناسی استان مازندران است که در صورت تأیید سردسیری بودن این منطقه ، تعرفه قبوض آن تغییر خواهد کرد .

در ادامه مدیر عامل شرکت گاز استان مازندران در مراسم بهره برداری از گاز CNG شهر رینه با اشاره به اینکه برای گازرسانی به بخش لاریجان ۲۲ هزار اشتراک پیش بینی شده و عملیات لوله گذاری هم اکنون در بسیاری از مناطق این بخش در حال اجرا و پیمانکاران مشغول بکار هستند و دو روستا با اشتراک ۲۵۰ خانوار نیز به این شهر اضافه می شود .

” محمد اسماعیل ابراهیم زاده ” اظهار داشت شرکت گاز برای این شهر ۲۰ کیلومتر شبکه گذاری انجام داده و ۸۵۰ انشعاب که تاکنون اشتراک پذیری ۱۵۰ خانوار انجام شده و از این تعداد ۱۲۰ خانوار کنتور گاز آنها نصب و در حال بهره برداری می باشد و شهر رینه برای نخستین بار در کشور به روش CNG با سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی با مدل قراردادی BOOT به اجرا در آمد .

وی با اشاره به مشکلات اجرایی و مهیا نبودن شرایط و مقررات و استانداردهای مورد نیاز سرمایه گذار در اجرای این پروژه دچار مشکلات زیادی شده و تأمین تجهیزات مورد نیاز از خارج کشور با سختی و چالشهای زیادی انجام گرفته است و خوشبختانه با استاندارد و مجموعه مقررات بین المللی این پروژه به سرانجام رسیده است .

ابراهیم زاده در توضیح گازرسانی به روش CNG گفت : هر روز از طریق ۲ دستگاه کامیون همراه سبد مخازن طراحی شده از منطقه گیلاوند شهر دماوند به شهر رینه تخلیه و پس از کاهش فشاری که از طریق دستگاه PRU (bar 220 به bar 4) صورت می گیرد وارد شبکه گاز شهری می شود .

وی با بیان اینکه هزینه مصرف سوخت این نوع گاز همانند گاز طبیعی است ، بیان داشت : این طرح برای شهر کوهستانی کجور و پول در نوشهر نیز در حال اجرا است .

مدیر عامل شرکت گاز مازندران هزینه هر متر مکعب گاز را برای شرکت بالغ بر ۵۴۸۰ ریال بیان نموده و با مدل مالی طراحی شده به سرمایه گذار بصورت ماهانه پرداخت میشود و برای هر خانوار شهر رینه بر اساس تعرفه های شرکت ملی گاز می باشد .

در ادامه ” عزت اله یوسفیان ملا ” در آئین افتتاحیه گاز رینه لاریجان با اشاره به اینکه برای گازرسانی به این منطقه با مشکلات زیادی روبرو بودیم ، گفت : تقریباً یک دهه قبل در شهرستان آمل فقط چهار روستا از نعمت گاز بهره مند بودند اما در حال حاضر تمام مناطق دشت و جلگه ای آمل از نعمت گاز بهره مند هستند .

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به اینکه در تمام مناطق دشت و جلگه هر انشعاب برای شرکت گاز سه میلیون تومان هزینه اما در منطقه کوهستانی لاریجان ۲۷ میلیون تومان هزینه دارد ، افزود : از وزارت نفت سه سال قبل مجوز گازرسانی به بخش لاریجان را اخذ کردیم ولی به دلیل هزینه زیاد این طرح را کنار گذاشتند .

یوسفیان ملا با بیان اینکه مردم شهرستان گیلاوند برای اجرای خط انتقال از دماوند به امامزاده هاشم یک سری مشکلاتی را ایجاد کردند و از دیوان عدالت اداری دستور توقف عملیات گازرسانی را به لاریجان گرفتند ، افزود : پس از ۲۴ ساعت این حکم در دیوان عدالت اداری لغو شد و پروژه ادامه یافت .

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی ، با بیان اینکه دمای منطقه لاریجان تا ۳۰ درجه زیر صفر می رسد خواستار محسوب شدن آن جزو مناطق سردسیر از نظر تعرفه گاز شد .

طبق آمارهای رسمی ، ۹۹ درصد از شهرها و حدود ۹۰ درصد از روستاهای مازندران به شبکه گازرسانی متصل هستند و تا پایان سال ۹۷ طبق برنامه مصوب سفر رئیس جمهوری به این استان تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار مازندران از نعمت گاز برخوردار خواهند شد .

لازم به ذکر است این مراسم با حضور مشاور وزیر نفت در امر گازرسانی ، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران ، نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی ، مدیر عامل شرکت گاز استان مازندران و مدیران و مسئولین استانی و شهرستانی در شهر رینه آمل برگزار شد .


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۳ آبان ۱۳۹۶      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41029      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب