عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزمدیر کنترل کیفی آب آشامیدنی شرکت آبفاشهری مازندران:

مدیر کنترل کیفی آب آشامیدنی شرکت آبفاشهری مازندران با تاکید بر اینکه تحت هیچ شرایطی نباید گندزدایی آب را حذف کرد، افزود: ریشه کنی واقعی امراض کشنده نظیر بیماریهای وبا، حصبه که عامل اصلی آنها آب آلوده می باشد، با استفاده از مواد گندزدا امکان پذیر است.

به گزارش پاسخ نیوز ، علی معزی، با بیان اینکه آب مصرفی مشترکین از نقطه تولید تا مصرف ، تحت نظارت شرکت آب وفاضلاب و مراکز بهداشتی قرار دارد، گفت: سنجش روزانه و کنترل لحظه ای مقادیر کلرآزاد باقی مانده در سیستم آبرسانی و انجام آزمایشهای مختلف میکروبی، فیزیکی و شیمیایی در آزمایشگاه های مجهز ، به حصول اطمینان از سلامت آب منجر می شود.

وی در ادامه بیان داشت : کلرآزاد باقی مانده برای کنترل آلودگی های ثانویه آب بوده و این یکی از بزرگترین مزایای این ماده ضدعفونی کننده نسبت به سایر مواد است.
مدیر کنترل کیفی آب آشامیدنی شرکت آبفاشهری مازندران با بیان اینکه شرکتهای فروش دستگاه تصفیه آب خانگی در تبلیغات خود به لزوم حذف کلر آزاد باقیمانده تاکید دارند، گفت: برای کاهش اثرات زیان آور کلر سعی بر این است از طریق تکنیکهای مختلف تصفیه آب، مواد آلی موجود در آب پیش از گندزدایی با کلر حذف شوند و بدین ترتیب حذف کلر باقیمانده آزاد و غیر ترکیبی در نقطه مصرف فوائد چندانی نخواهد داشت.

معزی، افزود: برخی از شرکتهای تجاری برای فروش بیشتر محصولات خود، کلر موجود در آب را عامل اصلی ریزش مو ، خشکی و حساس شدن پوست بدن و حتی شوره سر می دانند این درحالی است که مراکز بهداشتی و شرکت های آب وفاضلاب همواره میزان کلر موجود در آب را کنترل نموده تا از محدوده مجاز فراتر نرود.

مدیر کنترل کیفی آب آشامیدنی شرکت آبفاشهری مازندران افزود: در صورتی کلر باعث بروز ریزش مو و خشکی پوست می شود که فرد در مواجه طولانی مدت با آن باشد حتی آب استخرها نیز باعث بروز این عوارض نمی شوند بلکه معمولا بعد از شنا ، مو و بدن را با شامپو و صابون می شویند اگر این عمل انجام نشود کلر آزاد باعث خارش، اگزما، تحریک و قرمزی پوست خواهد شد.

وی تصریح کرد : شوره سر در دوحالت ابتلا به برخی بیماریهای پوستی و یا عدم شست و شوی مناسب ایجاد می شود، بنابراین دستگاه های تصفیه آب خانگی نمی توانند در حل این مشکل تاثیر داشته باشند.

معزی ، با بیان اینکه فیلترهای دستگاه تصفیه آب، مواد معلق در آب را کاهش می دهند، افزود: دربازار فیلترهایی وجود دارد که صرفا مواد معلق آب را جدا ساخته که اغلب باعث خوش رنگ شدن چای و عدم رسوب کتری و پارچ می شود این درحالی است که مواد و املاحی که برای سلامتی مضر است در شبکه های توزیع آب حذف می شوند و با نصب دستگاه های تصفیه آب در واقع مشترک هزینه زیباتر شدن چای و آب مصرفی خود را پرداخت می کنند.
وی، ادامه داد: نوع دیگری از فیلتر در بازار وجود دارد که با انجام واکنش های شیمیایی منجر به کاهش سختی آب می شود در این شرایط کلسیم موجود در آب که برای سلامتی انسان مفید است حذف می شود.

مدیر کنترل کیفی آب آشامیدنی شرکت آبفاشهری مازندران با بیان اینکه از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی (WHO) میانگینی برای سختی آب توصیه نشد، اظهار داشت: از نظر فنی و مهندسی و اقتصادی میانگین سختی آب ۵۰۰pp در نظر گرفته شد، زیرا سختی نه تنها مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند بلکه آب سخت برای دستگاه گردش خون نیز مفید است.

معزی، با بیان اینکه وجود غلظت مناسب سختی آب شرب، در کاهش بیماریهای قلبی و عروقی تاثیر دارد، گفت: مواد محلول و معلق در آب تاثیر مستقیم در تعادل آب و الکترولیت بدن و عملکرد کلیه ها دارد.

وی با اشاره به اینکه دستگاه های تصفیه آب خانگی غلظت فلوراید را کاهش می دهد، افزود: وجود فلوراید با غلظت مناسب در آب آشامیدنی (حد استاندارد آن ۵/۰-۵/۱) از نظر بهداشتی برای سلامت دندان دارای اهمیت است زیرا نقش آن در رشد و استحکام دندانها و استخوانها به ویژه در کودکان درحال رشد به اثبات رسید که یکی از راه های ورود به بدن از طریق آب شرب است.


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۳ آبان ۱۳۹۶      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41033      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب