عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزرئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: ،جراحان زنان و زایمان دارای بیشترین قصورپزشکی هستند. پس ازآنها جراحان عمومی ،دندانپزشکان ومتخصصین ارتوپدی بالاترین تعداد قصور شکایت و محکومیت را دارند


به گزارش خبرگزار پاسخ نیوز” ،بر اساس قانون مجازات اسلامی، قصور پزشکی عبارت است از کوتاهی در اجرای استاندارد مراقبت های پزشکی که باید به عمل آید و در حقیقت قصور به معنای ترک فعل لازم و یا انجام فعل ممنوعه است و در صورتی که منجر به نقص عضو بیمار شود، پزشک ملزم به پرداخت دیه و در صورت قتل غیرعمد بر اساس ماده ۶۱۶ قانون به یک تا سه سال حبس محکوم خواهد شد.

بی احتیاطی، شایع ترین قصور پزشکی است و شایع ترین بی احتیاطی، نگرفتن شرح حال، معاینه و عدم توجه به علائم بالینی بیمار است و بر این اساس هر نوع خطایی که در فرآیند ارائه سلامت ایجاد شود به عنوان خطای پزشکی محسوب می شود.
رئیس سازمان پزشکی قانون گفت: گاهی بیمار از نتایج درمان خود رضایت ندارد و اقدام به شکایت می کند.
احمد شجاعی ادامه داد : این شکایت می تواند از دو طریق انجام شود نخست اینکه بیمار به دادسرای نظام پزشکی مراجعه می کند و از پزشک معالج خود شکایت می کند که اگر اشکالی وجود داشته مورد بررسی مسئولان ذیربط قرار می گیرد در شکل دوم بیمار به دادسرای جرائم پزشکی شکایت می کند و محاکم قضایی برای کارشناسی وی را به نظام پزشکی یا پزشکی قانونی ارجاع می دهند .
شجاعی تاکید کرد: به دنبال قصور پزشکی بر اثر بی توجهی یا بی مبالاتی پزشک معالج ممکن است برای بیمار نقص عضو ،خسارت های جسمی ،روانی یا فوتت اتفاق بیفتد .
وی در مورد طرح شکایت توسط بیماران در قصور پزشکی گفت : معمولا افرادی نتیجه مطلوب مورد انتظار از روند درمانی خود نمی گیرند یا اینکه ادامه روند درمانی با مشکلاتی مواجه می شود شکایت می کنند که شامل تعدادی ازبیماران می شود که بیشتر هم مربوط به اورژانس و جراحی هاست .

** جراحی زنان و زایمان ،جراحی عمومی ، دندانپزشکی و ارتوپدی بالاترین تعداد قصور را دارند
شجاعی گفت : بیماری های زنان و زایمان ،جراحی عمومی ،دندانپزشکی و ارتوپدی بالاترین تعداد قصور شکایت و محکومیت را دارند .

**یک هزار و ۵۰۳ پروند قصور پزشکی محکوم شدند
رئیس سازمان پزشکی قانونی تصریح کرد :از ابتدای فروردین تا پایان مهر ماه امسال ۶هزارو ۸۲۸ پرونده شکایت شامل تعداد دفعات تشکیل کمیسیون برگزار کننده قصور پزشکی در پزشکی قانونی ارجاع شد .
وی افزود: از این تعداد پرونده ۳هزارو ۷۰۸ مورد پرونده واصل شد که یک هزار و ۵۰۳ مورد محکوم به قصور شدند و ۲هزارو ۲۰۵ مورد نیز تبرئه شدند .

**جراحی های زنان و زایمان دارای بیشترین پرونده قصور پزشکی است
شجاعی ادامه داد: از پرونده های ارجاعی به پزشکی قانونی دراین مدت جراحی های زنان و زایمان با ۴۸۱پرونده دارای بالاترین پرونده قصور پزشکی است که از این تعداد ۱۴۴پرونده محکوم و ۱۳۷ پرونده نیز تبرئه شدند.
وی خاطر نشان کرد: جراحی عمومی دراین مدت دارای ۳۵۸ پرونده قصور پزشکی بود که ۱۷۰پرونده محکوم و ۱۸۸پرونه تبرئه شدند و در دندانپزشکی نیز ۳۵۹ پرونده به پزشکی قانونی ارجاع شده است که۲۲۵ پرونده محکوم و ۱۳۴ پرونده نیز تبرئه شدند .
شجاعی در خصوص پروند های ارجاعی گفت :در این مدت ارتوپدی با ۲۷۹ پرونده ارجاعی در رتبه بعدی قصور پزشکی قراردارد و پس ازآن گوش و حلق و بینی وجراحی چشم در دیگر موارد بعدی قصور پزشکی قرار دارند.

** شمار پرونده های بالای جراحی پلاستیک
شجاعی گفت : در مقایسه با ۳۵۸ مورد پرونده جراحی عمومی ،جراحی پلاستیک با ۱۰۸پرونده دارای پرونده بالایی است که تقریبا ۴۰درصد از این پرونده ها محکوم می شوند .
وی ادامه داد: سازمان پزشکی قانونی در مورد پرونده های ارجاعی قصور پزشکی اعلام نظر می کند و پرونده به محاکم می رود و میزان قصور و میزان تاثیر قصور و عارضه و یا فوت و همچنین آسیب های ایجادشده و دیه را محاکم تعیین می کنند .

**معمولا شاکیان در ۸۰تا ۹۰ درصد موارد راضی نمی شوند
رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت :معمولا شاکیان در ۸۰تا ۹۰ درصد موارد راضی نمی شوندو دوباره اعتراض می گذارند و کمیسیون دوم و سوم نیز برگزار می شود ،اما معمولا در این گونه موارد تغییری در رای نداریم و رای کمیسیون اول مورد تایید است .

رئیس سازمان پزشکی قانونی در توصیه هایی به پزشکان و بیماران اعلام کرد:هرچه پزشک معالج از تبحر بیشتری برخوردارباشد، میزان قصور هم کمتر است و چنانچه اگر پزشکی در یک جراحی توانایی علمی کمی دارد در جهت تقویت بنیه علمی خود بکوشد و جراحی را به پزشکان متبحرتر بسپارد و با روش نوین جراحی و پزشکی آشنا شود و دوره های آموزشی مورد نظر را طی کند و همچنین پزشکان از روند درمان و جراحی و عوارض پس از آن کاملا بیمار را مطلع کنند وبیماران هم به تیم پزشکی خود اطمینان داشته باشند

منبع:شفا انلاین


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۷ دی ۱۳۹۶      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41545      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب