عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزعضو شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور در گفت و گو با تیرنگ؛

پاسخ نیوز: ، گفت و گویی با مهندس تورج نائیج پور پیرامون مسائل و معضلات غرب مازندران انجام دادیم که مشروح آن از نظرتان می گذرد.

پاسخ نیوز: رئیس ادوار نظام مهندسی ساختمان مازندران، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد چالوس، عضو اصلی شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور، دبیرحزب اراده ملت در مازندران و… از جمله سمت ها و مسئولیت های مهندس تورج نائیج پور است. سال ها فعالیتِ همزمان در عرصه های علمی، سیاسی و اجتماعی از وی چهره ای فرا استانی ساخته است. بسیاری رشد نظام مهندسی ساختمان مازندران را مدیون زحمات و تفکرات وی در طول سال های ریاستش بر این سازمان می دانند. از معدود شخصیت های غرب مازندران است که همواره بر اتحاد و یکپارچگی استان تاکید دارد. نائیج پور، بزرگترین مشکل مازندران را ناشی از عدم مطالعه صحیح منابع و ظرفیت ها، درنظرنگرفتن شرایط اقلیمی و پتانسیل های این استان و در یک کلام عدم تدوین «طرح آمایش مازندران» می داند. در این مجال، گفت و گویی با وی پیرامون مسائل و معضلات غرب مازندران انجام دادیم که مشروح آن از نظرتان می گذرد:

 

در بحبوهه انتخاب استاندار که گروهی به دنبال استاندار ساروی بودند و گروهی غیر ساروی، حضرتعالی از معدود افرادی بودید که اعتقاد به شخصیتی ملی و فرا استانی داشتید، با توجه به انتخاب مهندس اسلامی که فردی غیر بومی است، آیا فکر می کنید وی همان شخصیت ملی و فرا استانی مدنظر هست و توانسته کارایی لازم را داشته باشد یا خیر؟

ببینید، قضاوت در این باره باید با توجه به شرایط موجود کشور، امکانات و محدودیت های استان و درنظر گرفتن شاخص های اینچنینی باشد. به هر حال از بین گزینه های موجود جایگزین دکتر فلاح (استاندار سابق)، مهندس اسلامی انتخاب شده است که شاهد آن هستیم تلاش فراوانی دارد و ارتباط خوبی با بدنه استان برقرار کرده است. بله به نظر بنده، مهندس اسلامی یک شخصیت ملی است و می تواند اتفاقات خوبی برای مازندران رقم بزند ولی معمولا محدودیت ها و شرایط خاص مازندران مانع می شوند و شرایط استانی ما به گونه ای نیست که بتوان از پتانسیل و توانایی های افراد استفاده کرد. بهر حال امیدواریم آقای استاندار با کمک و همدلی بزرگان استان بتواند موفق باشد و مشکلات استان را مرتفع کند.

فکر می کنید مشکلات غرب استان که هرازگاهی منجر به شنیدن زمزمه های جدایی از مازندران می شود، ناشی از چیست؟

مشکلات غرب استان بیشتر ناشی از عدم مطالعه صحیح منابع و ظرفیت ها و درنظرنگرفتن شرایط اقلیمی و پتانسیل های این منطقه است. طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی در سال ۹۲،  قرار بود طرح ساماندهی اراضی غرب مازندران انجام شود و بر اساس آن تدابیر لازم اتخاذ شود که تاکنون چنین نشد. به نظر من غرب استان با توجه به مشکلات موجود کشاورزی و کمبود آب، پتانسیل ویژه ای برای تبدیل به منطقه گردشگری دارد. بارها عرض کردم حتی اگر صدور جواز آزاد می بود، ساخت و ساز به همین مقداری بود که با توجه به ممنوعیت صدور جواز هست.  ما باید به سمتی برویم که تمام فضا و نقاط استان به ویژه غرب استان، علمی و با توجه به شرایط منطقه تعریف شود. چون چنین تعریف درست و دقیقی وجود ندارد، معمولا مردم به صورت خودجوش واردعمل می شوند و اقدام به ساخت می کنند، نتیجه آن می شود که هم کیفیت سرزمین غرب و هم کیفیت ساخت و فضاهای ایجاد شده از بین می رود. نیاز است یک توجه ویژه به این مهم  شود و آقای استاندار و نماینده ها کمک کنند که ساماندهی اراضی غرب مازندران و در حالت کلی طرح آمایش مازندران با واقع بینی پیگیری و انجام شود. آن ها باید در نظر داشته باشند که غرب مازندران ویژگی ها و ظرفیت های خاص خود را دارد که هنوز روی آن ها کار نشده است. آنچه مسلم است کسی برنامه ای برای غرب استان ندارد.

 

حتی آقای استاندار؟ (که به نظرتان شخصیتی ملی و فرااستانی است):

از آنجا که در جریان جزئیات برنامه های آقای استاندار نیستم نمی توانم قاطعانه به این پرسش پاسخ دهم. اما آنچه پیداست خوشبختانه آقای اسلامی چند بار از نقاط مختلف غرب استان بازدید داشت و اتاق فکرهایی برای بهبود اوضاع تشکیل داد که امیدواریم این اتاق ها مثمرثمر واقع شود.

 

با توجه به شرایط موجود فکر می کنید زمزمه های جدایی غرب استان از مازندران که هرازگاهی شدت می یابد در آینده بیشتر خواهد شد یا خیر؟

اینکه بیشتر خواهد شد یا نه را نمی دانم. به نظر می رسد مردم امید چندانی به دولت ندارند. دولت هم در برخورد با موانع و مشکلات، عکس العمل های مورد انتظار نداشت. با این حال، آنهایی که واقع بین هستند فکر نمی کنند که مشکلات موجود با جدایی و تفکیک حل شود. با برنامه درست و مدون شاید حل بشود ولی با تفکیک احساسی و غیرمنطقی خیر. همچنان امید داریم که مدیریت کلان استان بتواند استان را به صورت یکپارچه حفظ کند. اما هشدار اینکه اگر در روی همین پاشنه بچرخد شاهد افزایش زمزمه های جدایی و نارضایتی مردم خواهیم بود. در حال حاضر زمزمه های جدی شنیده نمی شود و به نظر می رسد توجه مردم به مشکلات کلان کشور و افزایش دغدغه ها معطوف باشد.

زمزمه های جدایی غرب از مازندران یک خواسته مردمی است یا ابزار عده ای منفعت طلب و سهم خواه؟

در این باره نمی توان از اصطلاحاتی چون منفعت طلب و سهم خواه استفاده کرد چون طرح چنین موضوعی ناشی از تفاوت موجود در نوع نگاه و زاویه دید افراد است نه سهم خواهی. بالاخره کسانی هم هستند که خیر و چاره کار را در این می بینند که شاید با تخصیص بودجه ای جداگانه، توزیع درست و عادلانه آن و تقسیم مسیئولیت ها بر اساس شایستگی ها، بتوان از معضلات فعلی رهایی یافت. این تفاوت در نوع نگاه است. اما با درنظر گرفتن همین تفاوت ها و درسطح کلان، می توان با گفت و گو به همدلی و نقاط مشترک رسید. اینکه تاکنون این امر محقق نشده ناشی از نداشتن تد واحد برای برنامه ریزی و نبود جریان منسجم است.

در پایان، چه پیشنهاداتی برای مدیریت ارشد استان دارید:

فکر می کنم با توجه به شروع تحریم های جدید و جدی شدن دوباره مشکلات، پیشنهاداتم چندان جنبه عملی شدن و مفید واقع شدن را نداشته باشد. همانطور که قبلا نیز تاکید کردم تعامل و تبادل با کشورهای حاشیه دریای مازندران فرصت طلایی مناسبی برای تجارت و توسعه اقتصاد مازندران است باید این بحث را خیلی جدی گرفت و روی آن کار کرد. آقای استاندار با موضوع برندسازی و صادرات جلسات بسیاری گذاشتند، امیدواریم به نتایج خوب برسند. موضوع دیگر بحث محیط زیست مازندران است که همچنان در معرض آسیب است پیشنهادم به همه نمایندگان مازندران این است که نامه واحدی به مقام معظم رهبری بنویسند و از ایشان درخواست  کنند که بودجه ای از صندوق توسعه ملی یا صندوق ذخیره ارضی برای نجات مازندران اختصاص دهند. چون وضعیت فعلی استان برای آینده بسیار خظرساز است و آینده بدی برای استان خواهیم داشت. امیدوارم با وحدت بین نمایندگان این موضوع محقق شود. این موضوع به حدی مهم است که حتی اگر همه پروژه های عمرانی استان متوقف و تمام کارهای مازندران تعطیل شود، ارزش آن را دارد که ابتدا به مساله محیط زیست (رودخانه ها، جنگل، دریا و… به ویژه زباله) بپردازیم. / نشریه تیرنگ


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41582      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب