عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزدستگذار عضو شورای مرکزی اصلاحات کشور در گفت و گو با تیرنگ؛

پاسخ نیوز: دستگذار، با تاکید بر اینکه نیاز است شعارهای استاندار در روزهای آغازین کار با عمل فعلی وی همخوانی داشته باشد، گفت: پیشنهاد ما با آقای استاندار این است همان اظهارات و مواردی را که در تاریخ 30 آبان 96 در جلسه با احزاب بیان کرد، عملی سازد.

پاسخ نیوز: جهت بررسی عملکرد استاندار مازندران به سراغ اسلام دستگذار عضو شورای مرکزی اصلاحات کشور، دبیر حزب مردمی اصلاحات مازندران، مسئول روزنامه صدای اصلاحات شمال کشور و مدیر مسئول پایگاه خبری سبز البرز رفتیم و نظر وی را در این باره جویا شدیم با ما همراه باشید:

اسلام دستگذار، با اشاره به تغییر مدیریتی استان در سال گذشته، اظهار کرد: در زمان استانداری آقای فلاح، مردم بسیار سرخورده بودند و کوتاهی استاندار وقت نارضایتی های زیادی در پی داشت. پس از تغییر استاندار، امیدوار بودیم با روی کار آمدن آقای اسلامی مسیر توسعه استان رو به جلو و موثر باشد. آقای استاندار در چند ماه آغازین کار خود عملکرد بسیار خوبی داشت و می توان گفت امیدها در دل مردم زنده شد. اما این حرکت های مثبت و رو به جلوی آقای اسلامی تا پایان سال ۹۶ بیشتر دوام نیافت و رفته رفته استاندار غیربومی ما نیز منفعل شد و می توان گفت در سال جدید نشانی از حرکت رو به جلوی استاندار و آن انگیزه های ابتدایی کار نیست. اگرچه می دانم آقای اسلامی هنوز هم بسیار علاقمند است با همان شتاب آغازین کار کند، ولی فشارهای سیاسی ناشی از نمایندگان و رابطه های موجود در کشور، مانع استقلال رای استاندار می شود. حقیقت این است که در سال جدید، عملکرد خاصی از آقای اسلامی دیده نشد.

وی افزود: برخی رفتار و تصمیمات آقای استاندار مثل تصمیمات استاندار قبل است که جابجایی مدیران از شهری به شهری دیگر نمونه بارز آن است. مثلا فرماندار شهرستان های نور و نوشهر را تعویض می کند. یعنی فرماندار نور را بهشهر و فرماندار نوشهر را به نور می فرستد. پرسش ما این است اگر فرماندار شهرستانی، نیرویی قوی و کارآمد بود چرا به شهرستانی بزرگتر یا حتی مرکز استان منتقل نشد. یا بخشدار بخشی را به بخش دیگر منتقل می کند. یعنی نشانی از به کارگیری نیروی جدید نیست و همان مدیران سابق، از شهری به شهر دیگر جابجا می شوند. آیا این توهین به شعور مردم نیست؟. قرار نیست برخی افراد علیرغم نداشتن کارایی لازم تا پایان خدمتشان بخشدار، فرماندار یا معاون استاندار باشند. انتظار می رفت اگر نیاز به تغییر فرمانداری بود، از نیروهای جدید استفاده می شد. اینکه فرماندار نوشهر مثلا به نور منتقل شود یا بالعکس برای ما اصلا قابل هضم و توجیه پذیر نیست.

دبیر حزب مردمی اصلاحات مازندران، با بیان اینکه در همین تغییر اندک مدیریتی، نظر ما را جویا نشدند، گفت: ملاک و معیار ما قانون است و هر مسئولی که فراتر از قانون عمل کند، دشمن اصلی مردم است. مسئولی که به عنوان مثال، منابع طبیعی را از بین ببرد یا آلت دست چند شرکت شود یا پیوسته زمانش را در فضای مجازی می گذراند به کار جامعه ما نخواهد آمد. آنچه واضح است این جابجایی ها بر اساس شایسته سالاری نیست و به زیان مردم است.

دستگذار با اشاره به تعامل خوب آقای اسلامی با احزاب در ماه های آغازین کار خود، بیان کرد: ما امیدوار بودیم استاندار اقدامات و تغییرات اساسی تری انجام می داد. متاسفانه شاهد بروز مشکلاتی در برخی شهرستان ها از سوی عوامل دولت (برخی فرمانداران) هستیم. انتظار می رفت آقای استاندار، معاون عمرانی خود را که چندین سال است در این سمت حضوری ناکارآمد و پایین تر از حد انتظار دارد، تغییر می داد. چرا که در طول این سال ها اقدام مثبتی از آقای نبییان (چه در زمان دکتر فلاح چه در زمان مهندس اسلامی) دیده نشد. وی در زمان آقای فلاح، مسئول اجرای طرح هادی در مازندران بود که این طرح با مشکلات فراوانی روبرو بوده و هست. یا حُسن مدیرکل روابط عمومی استانداری (احمد مظفری) چیست که در طول ۴ سال از ما و روزنامه ما حتی یک بار سراغی نگرفت! نتیجه این شد که در ماه های اخیر متاسفانه شاهد سردی رابطه آقای استاندار با احزاب هستیم.

وی، با تاکید بر اینکه برای ما تفاوتی ندارد استاندار از کجای ایران و کدام استان باشد، گفت: مبنای ما حل مشکلات مردم است و نیمی از مشکلات مردم، ناشی از ضعف مدیریت است. ما با دولت و نظام همراه هستیم و برای همین توقع داریم با مسئولین متخلف برخورد شود که تاکنون چنین چیزی در استان مشاهده نشد. مدیریت استان به گونه ای است که افراد، در جایگاه واقعی خود نیستند.

عضو شورای مرکزی اصلاحات کشور، درباره عملکرد استاندار اعلام کرد: به آقای اسلامی در سال ۹۶ نمره ۱۶ و در سال جاری با ارفاق نمره ۱۲ می دهم. امیدوارم وضعیت عملکردی ایشان به زودی بهبود یابد و هدف ما نیز همین است که در چنین شرایط دشواری، دولت و نماینده عالی وی در استان را تنها نگذاریم و اگر شاهد بهبود اوضاع در ماه های آینده و زمان مشخص شده نباشیم، ناچار هستیم مسیر دیگری را انتخاب کنیم. درست است که ما در ایام انتخابات از دولت حمایت کردیم ولی اختیار تام خود را نیز به دولت نسپرده ایم.

دستگذار، با تاکید بر اینکه نیاز است شعارهای استاندار در روزهای آغازین کار با عمل فعلی وی همخوانی داشته باشد، گفت: پیشنهاد ما با آقای استاندار این است همان اظهارات و مواردی را که در تاریخ ۳۰ آبان ۹۶ در جلسه با احزاب بیان کرد، عملی سازد.

عدم انسجام نماینده ها اولین مشکل استان است
وی در ادامه، ناهماهنگی موجود بین نمایندگان و موثر نبودن فعالیت های مجمع نمایندگان را نیز در عدم توسعه استان و پدید آمدن شرایط موجود، موثر دانست و افزود: اولین مشکل استان، عدم انسجام نماینده ها است. هر نماینده ای ساز خود را می زند و بدون در نظر گرفتن منافع استان، به فکر حوزه انتخابیه خود است. مثلا اگر نمایندگان ما برای دریافت بودجه استانی به اجماع برسند همه ی حوزه های ۹ گانه استان با توجه به ظرفیت هایشان از آن بهره مند خواهند شد. ولی وقتی در اثر اختلافات و منیت ها، بودجه ای به استان اختصاص نیابد، چگونه می توان به بهبود اوضاع امیدوار بود. نمونه دیگر اینکه در خصوص انتخاب استاندار، وزارت کشور به نمایندگان اعلام کرده بود با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های استان، یک فرد را برای گزینه استانداری مازندران انتخاب و معرفی کنند. اما نمایندگان ما در نهایت ۴ گزینه را معرفی کردند و هر کدام بر گزینه خود تاکید داشتند. نتیجه آن شد هیچ کدام انتخاب نشوند. مشکل اینجاست که برخی از نمایندگان ما به جای تمرکز بر وظایف خود، وقت را صرف انتخاب افراد و انتصابات استانی و شهرستانی می کنند و متاسفانه گاهی در ابقای برخی مدیران ضعیف و ناهمسو، دولت را تحت فشار قرار می دهند. اگر قرار باشد مجلس کارایی لازم را نداشته باشد، به وظایف خود (قانونگذاری و نظارت) عمل نکند و با دولت موازی کاری کند، بهتر است وزارتخانه را به نمایندگان بسپارند و مجلس را تعطیل کنند!.

دستگذار، در پایان به مسائل منطقه آزاد مازندران اشاره کرد و گفت: مهم نیست منطقه ازاد در کدام حوزه انتخابیه و کدام شهرستان باشد. دعوای اینچنینی به صلاح استان نیست. منطق می گوید نظر کارشناسی را در این باره مبنی بر این کدام نقطه از پتانسیل بهتری برخوردار است، لحاظ کنند.


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41588      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب