عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزیادداشت تیرنگ؛

پاسخ نیوز: اکثر معادن استان، ورشکسته و خوابیده ‌اند. آمارها خبر از تعطیلی بیش از نیمی از ظرفیت معادن استان و کارکرد حداقلی مابقی ظرفیت ها را به دلیل نداشتن متولی کاردان و توانمند می دهند.

پاسخ نیوز: مدیریت ضعیف در بخش تولید، موجب شده است صنعت مازندران در بخش معدن، علیرغم داشتن ۱۳ نوع ماده معدنی و بیش از ۲۰۰ پروانه بهره‌برداری معدن و دارا بودن رتبه های برتر کشور در ذخیره مواد معدنی، از نظر تولید نامناسب و حتی افتضاح باشد. یعنی اکثر معادن استان، ورشکسته و خوابیده ‌اند. آمارها خبر از تعطیلی بیش از نیمی از ظرفیت معادن استان و کارکرد حداقلی مابقی ظرفیت ها را به دلیل نداشتن متولی کاردان و توانمند می دهند. به عینه مشخص است که اگر زیرساخت ‌ها فراهم شود، اگر متولی توانمند روی کار باشد، این بخش در توسعه استان، در ایجاد اشتغال بسیار موثر است.

صاحبنظران حوزه معدن در مازندران معتقدند بهترین سنگ ‌های معدنی از نظر مرمریت و تراورتن اصل با یک ذخیره بسیار عظیم با رنگ ‌های متنوع در استان موجود است اما به دلیل ضعف متولیان این بخش، مدیران چنین معادنی یا درگیر بانک‌ها و تسهیلات آن هستند یا متاسفانه بومیان مانع کار آن‌ ها می ‌شوند. کارخانه زغالشویی سوادکوه، کارخانه زغالسنگ البرز مرکزی، کارخانه کک سازی و …. از جمله این ظرفیت‌ ها هستند که نیاز است از طریق استانداری و دیگر نهادهای مربوطه، مسائل و ضعف های آن ها مرتفع شود.

یکی از موانع مهم این بخش، واردات بی رویه و غیرکارشناسانه است که توسط افراد یا گروه هایی خاص به خاطر منافع شخصی و گروهی، انجام می شود. مشخص است این افراد و گروه ها دغدغه توسعه مازندران و اشتغال را ندارند و نیاز است بخشی از این ضعف‌ها با همت نمایندگان استان در مجلس مرتفع شود. به عینه شاهد هستیم نمایندگان استان های بزرگ و صاحب نعت کشور برای جذب بودجه تمام تلاش خود را انجام می ‌دهند، حتی درگیر می ‌شوند ولی نمایندگان ما حتی پیگیری عادی هم انجام نمی ‌دهند و تقریبا می توان گفت نسبت به این مسائل بی تفاوت هستند.

بخشی از این ضعف ها، ناشی از بی تفاوتی برخی مدیران حوزه اشتغال است که معمولا خود و حوزه کاری خود را بی ارتباط با حوزه اشتغال می دانند و با چنین دلایل واهی، از بار مسئولیت شانه خالی می کنند. انتظار می رود مدیری که برای کار و تلاش و به اطلاح خودشان برای خدمت آمده و به همین دلیل از بیت‌المال حقوق می‌ گیرد نباید رفتارش همچون مرفهین بی ‌درد و باری به هرجهت باشد.

درگیری صاحبان واحدهای تولیدی با بانک‌ ها از دیگر معضلات بخش معدن است. امروزه شاهد بی انگیزگی و سرخوردگی بسیاری از صاحبان واحدهای تولیدی در استان هستیم. بسیاری از آن ها یا بدهکار بانک ها هستند و رمق کار و تولید ندارند یا در زندان به سر می برند و در نتیجه بسیاری از کارگران واحدهای تولیدی بیکار شدند. در حقیقت سازمان صنعت، معدن و تجارت متولی این کار است باید از تولیدکنندگان حمایت کند که متاسفانه تاکنون چنین اراده ای در این سازمان مشاهده نشده یا اگر بوده ناچیز و کم رمق بوده است دلیل ادعای ما نیز وجود حدود ۴هزار پروژه‌ ناتمام در مازندران است. متاسفانه برخی آقایان و متولیان این حوزه، خود سهامدار بیش از ۱۰۰ شرکت هستند و خود عضو هیات مدیره‌اندو فرصتی برای بهبود اوضاع سایر شرکت‌ها ندارند!

از طرفی سرمایه گذاری در شرایط بحرانی اقتصادی امروز، عدم ثبات قیمت ها و آشفته بازار صنعت مازندران، بصرفه نیست. به ریسک آن نمی ارزد و حتی بعید است سود حداقلی هم عایدش سرمایه‌گذار می‌شود. بنابراین سرمایه گذران همچنان بلاتکلیف، سرگردان و بدون حامی واقعی هستند و واقعا بر کسی مشخص نیست کسائل این حوزه تا کی و کجا ادامه خواهد یافت و کی استان ما از این وضعیت خلاصی خواهد یافت./ نشریه تیرنگ


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41596      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب