عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزگزارش تیرنگ؛

پاسخ نیوز: یکی از مدیرانی که در دو دولت متفاوت بر مسند گردشگری مازندران تکیه زده است «سیف الله فرزانه» است و شواهد حاکی از آن است در دوره های مدیریت وی هم اتفاق خاصی برای چشمه سورت نیفتاده است و این باداب همچنان در حسرت امکانات ابتدایی مانده است.

پاسخ نیوز- مجید ساجدی فر: سالیان دراز است مسئولان میراث فرهنگی مازندران در دولت های مختلف، همه بلاتکلیفی های چشمه سورت را به واگذار نکردن آن توسط منابع طبیعی به میراث فرهنگی عنوان می کنند و اینکه سرانجام این واگذاری و کشکمش نهادهای مربوطه به کجا کشیده شد و چه خواهد شد شد، خود مثنوی هفتاد من کاغذ است که خارج از حوصله این مطلب است. آنچه افکار عمومی انتظار دارد جدای از اینکه چه کسی یا نهادی متولی باداب سورت است، ساماندهی و رونق این چشمه بی نظیر و جهانی حتی با ارائه امکانات ابتدایی است. همه ساله گردشگران و علاقمندان بسیاری از نقاط مختلف کشور و حتی جهان با فراق خاطر و برای ثبت خاطراتی ماندگار راهی این چشمه می شوند. اما در کمال ناباوری در کنار زیبایی های بی نظیر چشمه سورت با منطقه ای محروم مواجه می شوند که نه راه دسترسی دارد، نه حتی سرویس بهداشتی و هیچ امکانات دیگری که ذکرش ملال آور است.

در سال های اخیر به ویژه پس از شهرت چشمه سورت به دلیل ضعف متولیان آن، بخش های بزرگی از این جاذبه منحصر بفرد گردشگری تخریب شده و اگر دیر بجنبیم به زودی شاهد تخریب کلی این چشمه خواهیم بود و خیال همه سازمان های مربوط و غیرمربوط (میراث فرهنگی و منابع طبیعی و آب منطقه ای و…. ) راحت می شود! خواسته اینکه اخیرا شایعه خشک شدن این چشمه نیز در فضای مجازی منتشر شد و شواهد حاکی از آن است این چشمه همچنان حال و روز خوشی ندارد.

در این میان، مدیران گردشگری دولت های مختلف، می آیند و می روند. درباره سورت و رونق گردشگری این چشمه سخن ها می گویند که ال می کنیم و بل می کنیم. اما نکته غیرقابل انکار اینکه چشمه سورت همچنان یکی از محروم ترین نقاط گردشگری مازندران و شاید ایران است که می توان گفت با امکانات چشمه همنوع خودش در ترکیه (پاموکاله) به هیچ وجه قابل مقایسه نیست و این جای بسی شرم و تاسف دارد.

یکی از مدیرانی که در دو دولت متفاوت بر مسند گردشگری مازندران تکیه زده است «سیف الله فرزانه» است و شواهد حاکی از آن است در دوره های مدیریت وی هم اتفاق خاصی از لحاظ رونق گردشگری برای چشمه سورت نیفتاده است و این باداب همچنان در حسرت امکانات ابتدایی مانده است. سند ادعای ما دو گفت و گویی است که وی در دو دوره متفاوت مدیریتی اش درباره چشمه سورت انجام داده است و قضاوت درباره آن را به افکار عمومی واگذار می کنیم:

حصار، آب رسانی، برق رسانی، ایجاد راه مناسب و جذب سرمایه گذار

سیف ا… فرزانه مدیرکل گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی (در گفتگویی که یکم بهمن ۹۲) با وی داشتیم، گفته بود: «چشمه سورت دومین اثر ملی ثبت شده بعد از قله دماوند و یکی از جاذبه های منحصر به فرد میراث طبیعی ایران و جهان است که در صورت همکاری منابع طبیعی از تخریب در امان می ماند. برای جلوگیری از تخریب چشمه، ۷۰ کیلومتر از محدوده چشمه حصار (فنس کشی) می شود و پس از آن دستگاه های مرتبط برای آب رسانی، برق رسانی و ایجاد راه مناسب اقدام می کنند و بعد در راستای اجرای ماده قانون ۳ حفاظت و بهره برداری سازمان جنگل ها، فراخوان جذب سرمایه گذار انجام می شود که به علت عدم وجود سرمایه گذار، چشمه سورت دچار مشکلات توسط گردشگران و بومیان استان شده است»!.

با روی کار آمدن دولت اول روحانی، دلاور بزرگ نیا جایگزین فرزانه شد که او هم همان حرف های فرزانه را تکرار می کرد و دیدیم که اتفاق خاصی در جهت بهبود وضعیت این چشمه نیفتاده است.

در ماه های اخیر و پس از انتقال بزرگ نیا به میراث فرهنگی تهران، مجددا فرزانه با حواشی بسیار به سمت سابق خود برگشت و اتفاقا یکی از گفت و گوهای مهم و اخیر وی با رسانه ها درباره چشمه سورت بوده است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران به چشمه سورت به عنوان دومین اثر طبیعی ثبت شده در لیست آثار ملی میراث طبیعی کشور اشاره کرد و گفت: «در سال جاری بیش از ۲ میلیارد ریال اعتبار برای تامین زیرساخت‌های چشمه سورت، چون راه دسترسی، خط انتقال آب و روشنایی با پنل‌های خورشیدی محوطه هزینه خواهد شد».

وی همچنین یادآور شد: «مدیریت چشمه سورت با منابع طبیعی است و مدیریت منابع آبی آن نیز با آب منطقه ای استان است و اداره کل میراث فرهنگی مازندران نیز بر اجرای درست ضوابط میراثی این اثر منحصر به فرد ملی در کشور نظارت می‌کند».

با مقایسه دو اظهارات قبل و فعلی آقای مدیر، به آسانی در می یابیم که چشمه سورت همچنان در حسرت راه دسترسی، خط انتقال آب و برق رسانی است و حصار آن نیز به درستی و کامل انجام نشده است. ۶ ماه گرم سال در حال سپری شدن است و هنوز مشخص نیست اعتبار مربوطه با توجه به شرایط خاص کشور و استان، واقعا در سالجاری تخصیص می یابد یا خیر. نکته قابل تاسف اینکه در طول این سال ها بخش قابل توجهی از چشمه سورت بخاطر عدم ساماندهی و بهره مندی درست، خسارت دید که جبران ناپذیر به نظر می رسد.

انصافا هدف ما از نگارش این مطلب، زیرسوال بردن یا تخریب کسی نیست. فقط همچون سایر مردم مازندران انتظار داریم حالا که با انتخاب مجدد آقای فرزانه فضایی تازه در اداره کل گردشگری استان ایجاد شد، نگاهی ویژه به این جاذبه منحر بفرد کشور شود و در ارائه امکانات مربوطه تعجیل شود یا حداقل کاری که می توان انجام داد حفاظت از این چشمه است که بیشتر از این تخریب نشود.

امیدواریم آقای فرزانه در دور دوم مدیریت خود بر میراث فرهنگی و گردشگری مازندران اقدامات لازم و درخور را درباره این چشمه انجام دهد و انصافا حیف است چنین چشمه ای که ساختاری زیبا پلکانی و دلکش دارد با سهل انگاری و بی تفاوتی تخریب و نابود شود./ نشریه تیرنگ

 


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41609      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب