عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزدر گفت و گو با تیرنگ عنوان شد؛

پاسخ نیوز: موذن که در نمایشگاه‌های انفرادی و جمعی بسیاری شرکت کرده به تازگی موفق به کسب مقام برتر در مسابقات جهانی ایتالیا شده که حواشی جالبی در پی داشته است. در این گفت‌و‌گو به این حواشی پرداختیم.

پاسخ نیوز: مهدی موذن، متولد ۱۳۵۸ ساری، فارغ‌ التحصیل رشته گرافیک، کارشناس رشته نگارگری و کارشناس طلا و جواهر سازی است. وی در سال ۷۱ وارد عرصه هنر شد و از سال ۸۱ وارد حرفه طلا و جواهرسازی (که میراث پدری‌شان بوده) مشغول به‌کار است. استاد موذن با ۲۳ سال سابقه هنری و ۱۵ سال سابقه طراحی و ساخت طلا و جواهر، سال‌ها در دانشگاه ها، هنرستان و آمورشگاه‌های مختلف به تدریس رشته نگارگری پرداخت و در طی این سال‌ها بیش از ۳۰۰ هنرجو در رشته طلا و جواهرسازی پرورانده که بسیاری از آن‌ها در بازار یا منازل خود مشغول به‌کار هستند. نفر اول رشته نگارگری در مسابقات دبیرستان های کشور، نفر اول رشته آبرنگ دبیرستان های کشور، برگزیده مسابقات جشنواره نماز در نگارگری، نفر دوم گل و مرغ جشنواره امام رضا و… بخشی از مقام ها و سوابق فعالیت‌های هنری وی است. از جمله مسئولیت های اجرایی وی می توان به مسئول اجرایی جشنواره توان انسانیت هلال احمر بخش نگارگری، مسئول اجرایی چهارمین جشنواره ملی مجسمه‌های شنی ساری، نائب رئیس انجمن هنرهای تجسمی ساری، نماینده انجمن نگارگری ایران در مازندران،  مدرس و موسس  آموزشگاه طلا و جواهر سازی ریتون (موذن) با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای و… اشاره کرد. وی که در نمایشگاه‌های انفرادی و جمعی بسیاری شرکت کرده به تازگی موفق به کسب مقام برتر در مسابقات جهانی ایتالیا شده که حواشی جالبی در پی داشته است. در این گفت‌و‌گو به این حواشی پرداختیم:

از آغاز فعالیت های رسمی خود بگویید و اینکه چه شد به این کار ادامه دادید؟ 

اولین نمایشگاهی که در رشته طلا و جواهرسازی به صورت انفرادی برگزار کردم سال ۹۴ با عنوان «تجلی عشق» بوده که استقبال خوبی از آن شد و کتابچه آن چاپ و ثبت ملی شد. در آن نمایشگاه جمعی از مسئولان ارشد میراث فرهنگی و گردشگری استان و اساتید بزرگی از استان اصفهان حضور داشتند که اساتید اصفهانی سبک جدیدی از طراحی طلا و جواهر برگرفته از فرهنگ و شعر و ادب پارسی به ویژه شاهنامه فردوسی ابداع و ارائه کرده بودند. آنجا، ایده خود را با دکتر جلیل جوکار عضو هیات علمی دانشگاه صنایع دستی اصفهان در میان گذاشتم و  تصمیم برآن شد که مازندران را به قطب اقتصادی در زمینه طلا و جواهرسازی تبدیل سازم و سبکی نو ارائه دهم. با تربیت هنرجوها اشتغال آفرینی کنم و به این ترتیب طرح‌های داخلی و تولید ایرانی را افزایش دهم. این تشویق‌های دکتر چوکار در ادامه‌ی پیشرفت کاری من بسیار موثر بود.

 

چه شد که سر از مسابقات ایتالیا درآوردید؟

به صورت اتفاقی و با پیشنهاد دوستان در سال ۹۶ (۲۰۱۷) مسابقات جهانی «ادیزاین آوارد- A DESIGN AWARD» ایتالیا با ارائه ۲ اثر شرکت کردم که خوشبختانه هر دو اثر که برگرفته از شاهنانه فردوسی با عنوان «دیو سفید و سیمرغ» بودند، برگزیده شدند و در نهایت، دستبند دیو سفید برنده این مسابقات شد.

 

برای حضور در نمایشگاه‌های جهانی معمولا نحوه ارائه آثار چگونه است؟

نیاز است ابتدا از نحوه ساخت پروژه با توضیحات کامل فیلمبرداری شود. ارائه بیوگرافی کامل از کار ضروری است.

فرودین ماه امسال اعلام کردند در مسابقات ایتالیا کسب رتبه کردم و قرار بود ۱۸ تیر برای دریافت جایزه در آن‌جا حضور داشته باشم اما به خاطر نداشتن حامی و مشکلات ارزی و دریافت ویزا نتوانستم به ایتالیا بروم و سهمی در بالا بردن پرچم کشورم داشته باشم.

 

آیا از طرف نهاد یا صنفی شرکت کرده بودید؟

نه، ما به صورت خصوصی و آزاد از طریق فراخوان مربوط به جشنواره آبان ۹۶ شرکت کردیم. در آن زمان قیمت یورو ۴ هزار تومن بود که نهایتا ۲٫۵ میلیون تومان هزینه مسابقات شد و شخصا آن را پرداخت کردم. اما در زمان دریافت جایزه (۱۸ تیر) قیمت یورو ۱۰ هزار تومان شد، با اینکه هزینه‌ها هم بیش از دو برابر شده بود به سختی تهیه کردم اما نهایتا نشد که در مراسم دریافت جوایز حضور داشته باشم.

 

مشکل تان دقیقا چه بود؟

متاسفانه اصلی‌ترین دلیل عدم حضور من مشکل صدور ویزا بود. وقتی دعوتنامه حضور در مراسم اهدای جوایز را به سفارت بردم، استقبالی نشد! و همکاری‌های لازم صورت نگرفت. به گونه‌ای که از آمدنم به سفارت پشیمان شدم. در صورتی که شرکت کننده‌های کشورهای دیگر به آسانی و با استقبال مسئولان مربوطه در ایتالیا حضور یافتند و جوایز خود را دریافت کردند.

 

واکنش نهادهای مربوطه نسبت به کسب رتبه جهانی شما چگونه بوده؟

با اعلام نتایج مسابقات و کسب رتبه من، متاسفانه از هیچ‌جا و هیج نهادی (کشور، استان و شهرستان) با اینکه نهادهای مربوطه (به صورت شفاهی) در جریان این موضوع بودند، حتی یک پیام تبریک ساده هم دریافت نکردم. همچنین در جایی از استان (اتحادیه طلا و جواهر، فنی و حرفه‌ای استان، ارشاد مازندران، فرمانداری ساری یا استانداری) هم عنوان نشد که یک مازندرانی، یک ایرانی در مسابقات جهانی ایتالیا کسب رتبه کرده است. وقتی گلایه‌ام به گوش اتحادیه رسید متنی تنظیم کردند که خودم آن را چسباندم! این اتفاقات هم تاسف‌بار است و هم خنده‌ دار! احساس می‌کنم صحبت کردنم در این باره و وارد شدن به این حیطه‌ها اصلا خوب نیست و حس بدی به من دست می‌دهد. البته از اینکه چرا به من احترام لازم گذاشته نشد، ناراحت نیستم. ناراحتی‌ام از این نوع رفتارها و فرهنگ بد موجود است. از اینکه در ظاهر همه جا صحبت از تولید داخلی و کالای ایرانی هست اما در باطن، عکس این شعارها اتفاق می‌افتد و به جای اینکه از جوانان با انگیزه ای چون ما حمایت کنند، رفتاری دلسرد کننده از خود نشان می‌دهند. اگرچه یک هنرمند برای دل و روح خود کار می کند اما همین تشویق ها و حمایت های ساده و تصور اینکه مسئولان در کنار ما جوانان هستند، انگیزه و تلاش ما را دوچندان می‌کند. متاسفانه فضا به گونه‌ای است که حتی دوستان با انگیزه نیز سرخورده می‌شوند. پرسش اکثر هنرجوهایم از من نیز به همین موضوع مرتبط است. آن‌ها می پرسند شما که رتبه آوردی، هیچگونه حمایت نشدی چطور از ما انتظار داری این مسیر را ادامه دهیم و امیدوار باشیم!. مشکل اینجاست که از جوانان و طرح‌ها و ایده های آن‌ها استفاده نمی‌شود.

 

وقتی به مشکل برخوردید آیا از مقامات استانی و شهرستان درخواست کمک داشتید؟

ببینید، وقتی در سطح بالاتر برخوردها مناسب نیست چه انتظاری از سطوح پایین می‌توان داشت. من در طول این سال‌ها با چند نهاد مستقیما کار کردم. سال ۸۷ آموزشگاهم را با مجوز رسمی ارشاد آغاز کردم، دوسالی هم می‌شود مجور فنی و حرفه‌ای دارم یا عضو اتحادیه هستم. کسانی که حتی از یک پیام تبریک ساده هم دریغ کردند آیا می‌توان از آن‌ها توقعی داشت؟ به عنوان مثال عرض می‌کنم در حدود یک ماه پیش در پارک ملل نمایشگاهی با عنوان «مهارت آموزی فنی» از طرف فنی وحرفه‌ای استان برگزار شد و قرار بود در روز آخر (که جمعه هم بود) آقای استاندار از این نمایشگاه بازدید کند. تمامی غرفه داران از ساعت ۵٫۳۰ تا ۷ عصر منتظر بودیم وی بدون آنکه از دغدغه‌های غرفه داران جویا شود، تنها به بازدید معدودی از غرفه‌ها و گذر از کنار مابقی غرفه‌ها اکتفا کردند و این امر گلایه عرفه‌داران را در پی داشت.

 

آیا تحریم ها اثری بر صنف طلا و جواهر داشته است؟

مسلما اعضای این صنف نیز مثل بقیه صنعتگران ناراضی‌اند و نوسات ارزی و بی ثباتی قیمت‌ها نظم بازار و اقتصاد را بهم ریخته است.

 

سخن آخر:

قطعا تا آنجایی بتوانم زمینه‌های رشد و پرورش استعداد نوجوانان و جوانان علاقمند را فراهم می‌کنم تا فرصت‌هایی که من و دوستان هنرمندم از دست داده‌ایم برای آنها اتفاق نیفتد تا بهتر و موفقتر از ما عمل کنند. برای ایران‌مان افتخارآفزینی کنند و به رویای تبدیل مازندران به قطب اقتصادی طلا و جواهر سازی تحقق ببخشند.

دوستان علاقمند بدانند با گذراندن دوره‌های آموزشی یکساله نیز می‌توانند به کار آفرینی و کسب درآمد بپردازند. چرا که این رشته فضای کار گسترده و بازی دارد.  اگر در این شاخه یکسال کار کنند پس از آن می‌توانند کارآفرینی و کسب درامد کنند. امیدوارم شعار حمایت از تولید داخلی و کالای ایرانی یه عمل تبدیل شود./ نشریه تیرنگ – گفت وگو: مجید ساجدی فر


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۱۳ شهریور ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41621      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب