عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزیادداشت تیرنگ به مناسبت روز تعاون؛

پاسخ نیوز:آنچه مشخص است در دوران مدیریت اصغری به جای ارتقاء یا ثبات شاخص های عمومی شاهد نزول و پس رفت بوده ایم و همچنان تغییری در حس همدلی اجتماعی و مدیریتی مازندران دیده نمی شود که در شماره های آینده تیرنگ بیشتر به آن ها خواهیم پرداخت.

پاسخ نیوز: اهمیت تعاون و همکاری زمانی محرز می شود که بدانیم با گسترش فرهنگ تعاون، وحدت و یکدلی در جامعه حاکم می شود و ابتکار و خلاقیت‏ پدیدار می گردد. توسعه و ترویج صحیح فرهنگ تعاون، می تواند در جهت رشد و شکوفایی جامعه، نقش کم نظیری ایفا کند که در نهایت منجر به این شود که جامعه از آسیب های بسیاری مصون بماند‌.

روز تعاون (۱۳ شهریور) امسال نیز مثل هر سال بی رونق و کم فروغ بوده است و در شرایط خیلی ایده آل، مثل سال های گذشته به برگزاری یک یا چند همایش تشریفاتی در سطح استان و سخنرانی مسئولان مربوطه در اهمیت تعاون و همکاری و همین دست برنامه های شعاری ختم شد. در حالی که انتظار می رفت با روی کار آمدن «کامران اصغری» بعد از علی بابایی کارنامی تغییرات مشهودی را در این حوزه در استان شاهد باشیم.

علیرغم توجه دولت یازدهم و دوازدهم به تعاونی ها و ابلاغ کیفی سازی تعاونی ها به صورت شفاهی و کتبی، متاسفانه شاهد آن هستیم که بیشتر تعاونی های استان مازندران به خاطر آسیب های موجود، نیمه فعال هستند و می توان گفت افرادی که توانایی تشکیل تعاونی در جهت تولید، خدمات و ایجاد اشتغال را ندارند به آن مشغول هستند. حدود چهار هزار تعاونی در مازندران نیمه فعال هستند که این رقم برای استانی چون مازندران رقم بزرگی است و نشان می دهد در این حوزه آن چنان که باید کار نشده است.

استان مازندران از آن جا که در طول سال حدود ۱۷ هزار پرونده -اعم از بدوی و تجدیدنظر- دارد، نیاز می بود یکی از سیاست ها و برنامه های اصلی اداره تعاون، علاوه بر بررسی و صدور رای، پیشگیری از بروز مشکلات باشد که در این زمینه نیز توفیقات لازم حاصل نشده است.

عملکرد در بخش تعاونی های بانوان نیز به گونه ای بوده است که همچنان شاهد پایین بودن قدرت ریسک پذیری بانوان هستیم و از رونق تعاونی بانوان هم خبری نیست. درباره انتصاب بانوان در شهرستان ها و روسای ستاد که مورد تاکید دولت بود، نیز تنها به یکی دو انتصاب اکتفا شد و در مجموع آنچه حال شد فاصله گرفتن و سرخوردگی بانوان از بخش تعاونی هاست.

در بخش تعاونی روستایی نیز مهاجرت گسترده روستاییان به شهرها، تعطیلی تولیدی ها یا انتقال آن ها به شهرها، نشان می دهد تمرکز لازم روی این بخش نبوده و از مزیت های آن به درستی استفاده نشده است که نتیجه معکوس حاصل شده است.

همانگونه که خود آقای اصغری نیز بدان معترف است «متاسفانه فرهنگ تعاون و کار جمعی هنوز در استان ضعف دارد» و آنگونه که پیداست اراده و عزم همه جانبه و جدی  برای توسعه بخش تعاون که مردم را برای فعالیت های اقتصادی به سوی بخش تعاونی سوق دهد، وجود ندارد.

در ایجاد بسترهای جدید تعاونی هم موفقیتی حاصل نشد و علاوه بر آن در بخش های دیگر نیز عقب ماندیم. سواستفاده از قراردادهای موقت و ضعف اداره کار در حمایت از کارگران، از جمله سهل انگاری در تعویق طرح شتاب زده تنفس جنگل توسط وزارت کشاورزی که منجر به نا امنی شغلی چند هزار کارگر و معوقه حقوق های کارخانه ها (صنایع چوب وکاغذ، نکا چوب و خیلی از تعاونی هایی که در بهره برداری و احیای جنگل بودند) شد. وضعیت کارکنان نکا سفال نیز چندان جالب نیست و از اخراج اجباری و عدم حمایت لازم پس از بیکاری و مشکلات اشتغال مجدد آن ها هرچه بگوییم، کم گفتیم.

ادامه بلاتکلیفی فارغ التحصیلان دانشگاهی و ارائه نکردن تعریفی درست از جایگاه ها و نقشی فعال در ایجاد فرصت ها، ادامه روند بیکاری، عدم بهره مندی از دانش لازم و بروز در حوزه رفاه اجتماعی و… موجب شده که توقع مازندرانی ها از این اداره کل برآورده نشده باشد و نمره عملکردی آقای مدیر همچنان پایین و حتی منفی باشد.

آنچه مشخص است در دوران مدیریت اصغری به جای ارتقاء یا ثبات شاخص های عمومی شاهد نزول و پس رفت بوده ایم و همچنان تغییری در حس همدلی اجتماعی و مدیریتی مازندران دیده نمی شود که در شماره های آینده تیرنگ بیشتر به آن ها خواهیم پرداخت.

شاید در این مقطع زمانی، تکیه زدن کامران اصغری بر چنین جایگاهی برای وی زود بوده و احتمال این می رود با مشخص شدن وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تغییر در مدیریت اداره تعاون مازندران از اولویت های نخست آقای وزیر باشد. بدین گونه شاید مازندران از یکی از دوره های مبهم و نابسامان بخش تعاون و رفاه اجتماعی رهایی یابد./ نشریه تیرنگ


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۲۰ شهریور ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41631      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب