عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزناکامی های کامران (قسمت دوم)؛

پاسخ نیوز: در شرایطی که به نظر می رسید همه چیز مطلوب است ماه پایانی سال 96 ناگهان خبر رسید این طرح بدون اطلاع‌رسانی تعطیل شده و تنها 300 نفر در استان مشغول کار شدند!

پاسخ نیوز: طرح کارورزی از جمله طرح‌های وزارت کار برای ایجاد اشتغال گسترده در کشور است که پس از مطالعه و تلاش بی وقفه و کار کارشناسی بسیار عملیاتی شد. این طرح ابتدا به شکل آزمایشی در هشت استان کشور به اجرا در آمده بود و سال گذشته در سه استان گلستان، قزوین و کردستان اجرا شد. تجربه اجرای این طرح در سه استان مذکور حکایت از آن داشت که ۷۰ درصد افرادی که در قالب این طرح جذب بازار کار شدند، توسط کارفرمایان در شغل خود ماندگار شدند. وزارت کار مصمم بود با اجرای طرح کارورزی، بخش اعظمی (دستکم ۲۰۰ هزار) از نیروهای جوان جویای کار و فارغ التحصیلان دانشگاهی را که در آرزوی داشتن شغل مناسب هستند، پس از مهارت آموزی جذب بازار کار کند.

۲۵ خرداد ۹۶ بود که کامران اصغری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان از آغاز اجرای طرح کارورزی در استان مازندران خبر داد و گفت: «به دنبال اجرای بسیار خوب این طرح در استان هستیم که قطعا برای فارغ التحصیلان دانشگاهی منشأ اثرات مثبتی خواهد بود و با عنایت به ارائه مشوق‌های بسیار خوب دولت برای واحدهای پذیرنده امیدواریم در آینده بتوانیم شاهد ایجاد اشتغال پایدار در استان باشیم».

مدیرکل تعاون مازندران ادامه داد که «دولت در مرحله اول اجرای این طرح ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار جهت مشوق های کارورزی و پرداخت حق بیمه برای حدود ۱۵۰ هزار نفر اختصاص داده است. با اجرای طرح ملی کارورزی، دانش آموختگان دانشگاهی مازندران با مهارت های حرفه ای مشاغل به صورت عملی در بنگاههای تولیدی و اقتصادی آشنا می شوند. وی همچنین مدت زمان کارورزی افراد مشمول طرح را چهار تا ۶ ماه اعلام کرد».

با اجرای این طرح، به دلیل حجم بالای بیکاری در استان مازندران بر اساس اعلام مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران ۱۰ هزار نفر (با وجود نداشتن مزایای مناسب و عدم پیش‌بینی مباحث آموزشی برای فرار از بیکاری موقت) در سامانه طرح کارورزی در استان ثبت‌نام کردند. این در حالی است که میزان سهمیه در نظر گرفته شده برای استان ۵ هزار و ۲۶۵ نفر بوده است که در این راستا ۲۵۰ کارفرما نیز ثبت نام کرده‌اند و مرحله اجرایی طرح کارورزی در واحدهای تولیدی مازندران از ۲۱ مرداد ماه آغاز شد.

در شرایطی که به نظر می رسید همه چیز مطلوب است ماه پایانی سال ۹۶ ناگهان خبر رسید این طرح بدون اطلاع‌رسانی تعطیل شده و تنها ۳۰۰ نفر در استان مشغول کار شدند! ۱۶ اسفند ۹۶ مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران دلیل تعطیلی و عدم اجرای این طرح را کمبود منابع و اعتبار اعلام کرد و گفت «اجرای طرح دوباره از سرگرفته می‌شود». اینکه چرا منابع مالی اجرای این طرح که مورد انتقاد جریان کارگری و کارفرمایی استان مازندران بوده است از قبل تامین نشده بود تا این گونه حدود ۱۰ هزار جوان جویای کار بعد از چندماه همچنان بلاتکلیف باشند، روشن نیست.

اکنون هم که چندین ماه از اجرای طرح کارورزی در مازندران می گذرد، هنوز مشخص نیست این طرح که در ابتدای شروع کار، با انتقادات زیادی روبرو شد و ابهامات متعددی را مطرح می‌کرد، در استان مازندران تا کجا پیش رفته و نتیجه آن چه بوده است. آیا تضمینی وجود دارد که براساس آن پس از پایان دوره دو ساله کارورزی و اتمام معافیت‌ها کارگر در کارگاه بماند و به طور دائمی مشغول به کار شود یا خیر.

از طرفی آنگونه که پیداست این واحد های ثبت شده استان به عنوان دریافت کننده کارجو نیز واحدهایی نیستند که بخواهند اشتغال زایی گسترده ای داشته باشند یا بخواهند کار مثبتی کنند. نه این که واحدها مسئله ای داشته باشند، اما واحد های فعال و پر رونقی در زمینه کارآفرینی نیستند. یعنی بیشتر واحدهای ثبت شده غیر مرتبط با فضای اصلی بازار و مبادلات تجاری اند. نیاز است اداره کار بگوید که این تعداد واحد ثبت نام کرده تاکنون از چه مشاغلی بوده و چه واحدهایی هستند. اگر واحدهای بزرگ و فعال باشند که خوب است، اما پرواضح است یک املاک یا واحد صنفی سوپر نمی تواند شغلی را آموزش دهد یا اشتغالی زایی کند!

موضوع دیگر اینکه (در صورت استمرار این طرح) هنوز برای هر فردی که به دنبال اشتغال است انگیزه و امکان کار، در استان ایجاد نشده است. تعداد بالایی از ثبت نام کنندگان، دارای مدارک و مدارج تحصیلی بالایی هستند. (گزارش های غیررسمی حاکیست که بیشترین تعداد بیکاران مازندران را تحصیل کردگان دانشگاهی تشکیل می دهند. پیش از این سازمان نظام مهندسی کشاورزی مازندران از بیکاری دستکم ۱۷ هزار دانش آموخته بخش کشاورزی در این استان خبر داده بود). برای دانش آموخته دانشگاهی و کسی که سال ها پای درس دانشگاه نشسته است، نه تنها شغل مناسب ایجاد نشده است، بلکه او مهارت خاصی برای مشاغل مختلف ندارد و از طرف دیگر هم، حاضر نیست تا هر کاری را انجام دهد. زیرا برای این دانش آموختگان، فرهنگ کار ایجاد نشده است. نتیجه این می شود که این دانش آموختگان دانشگاهی حتی حاضر به انجام کارهای تخصصی رشته های خود در سطوح مختلف نیستند.

مشکل دیگر اجرای این طرح در استان، این است که مشوق مهم و جذابی برای کارفرما وجود ندارد تا او را برای جذب نیروی کار تشویق و تحریک کند. باید برای این موضوع راهکارهایی اندیشیده شود تا به سرعت تشویق ها و تسهیلات برای واحد های پذیرنده افزایش یابد.

و مشکلات فراوانی از این دست که در این فرصت سعی کردیم به طور خلاصه به مهمترین آن ها اشاره کنیم.

در پایان، از تلاش همه نهادهای مرتبط در زمینه ایجاد اشتغال مازندران قدردانی می کنیم. اگرچه هنوز هم مثل آغاز این طرح در استان، به پایان آن خوش بین نیستیم و فکر نمی کنیم با این وضعیت اتفاق گسترده ای در زمینه اشتغال در مازندران بیفتد، اما با توجه به آمار موجود ثبت نام ها، می توان دریافت که بیکار و کارجو زیاد است. از طرف دیگر هم واحد های بسیار کمی در مقابل، به عنوان پذیرنده ثبت نام کردند و از این دو مهمتر نحوه اجرای این طرح در استان است که هنوز در بلاتکلیفی و ابهام به سر می برد./ نشریه تیرنگ


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۳ مهر ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41647      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب