عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزیادداشت تیرنگ؛

پاسخ نیوز: موضوعی که نباید از غفلت کرد اسلامی با انتخاب عباسعلی رضایی به عنوان فرماندار ساری، فضای ملتهب و پرتنش مرکز استان را با درایت خود آرام ساخت

پاسخ نیوز- گروه سیاسی: بسیاری معتقدند نماینده های عالی دولت در مازندران در دهه های اخیر آن چنان که باید توانمندی و کارایی لازم را نداشته و نتیجه آن شد که امروز می بینیم، این استان با همه ظرفیت های تولیدات محصولات کشاورزی، گردشگری طبیعی، فرهنگی و باستانی، دریا، کوه و جنگل، از شرایط مطلوبی برخوردار نیست و در انبوه معضلات دست و پا می زند. با روی کار آمدن دولت روحانی با شعار تدبیر و امید و وعده ی پیشرفت مازندران در طی دوسال توسط ربیع فلاح استاندار وقت،  انتظار می رفت این استان از شرایط نابسامان قبلی خود خارج شود و در مسیر توسعه و سازندگی قرار گیرد.

اما به اذعان صاحبنظران و کارشناسان، علیرغم همه ی فعالیت ها و تلاش های ربیع فلاح و تیمش، این امر محقق نشد و نه تنها مازندران نتوانست از شرایط نامطلوب خود رهایی یابد، بلکه شاهد افزایش یاس و ناامیدی در لایه های مختلف استان بودیم. به طوریکه که حتی صدای حامیان روحانی در مازندران هم در آمد و خواهان تغییر در مدیریت ارشد استان شدند. بسیاری معتقدند توان ربیع فلاح و ظرفیت مدیریتی وی در همین حد بوده و ادامه کار وی منجر به زیان استان و غفلت بیشتر از برنامه های روحانی در مازندران می شد. سرانجام چند ماه پس از آغاز بکار دولت دوازدهم، روحانی به انتظارات مردم پاسخ گفت و تصمیم به تغییر استاندار مازندران گرفت. در همین راستا از بهارستان نشینان استان خواست که با توجه به شرایط و ظرفیت های استان گزینه پیشنهادی خود را معرفی کنند. همانطور که قبل پیش بینی می شد نمایندگان مازندران همچون موارد دیگر هیچگاه به اجماع و نظر واحد نرسیدند و نتیجه آن شد «محمد اسلامی» اصفهانی کارشناس ارشد مهندسی عمران و معاون وزیر دفاع روحانی از تهران راهی مازندران شد و مدیریت این استان پر مساله را برعهده گرفت. کاری که با توجه به شرایط مازندران و تفکرات خرچنگی و منطقه ای مدیران و مسئولان مازندران در ابتدا سخت می نمود، اما اسلامی از همان روزهای نخست نشان داد برای تغییر و ساختن مازندران مصمم هست و با برنامه و اهدافی مشخص به این دیار سبز آمده است. وی از همان ابتدا تلاش کرد فضایی همسو و همدل در استان ایجاد کند. بنابراین به درستی دغدغه اصلی استان را اشتغال و معیشت مردم می داند و معتقد است وقتی راههای اصلی به عنوان یک زیر ساخت مهم توسعه مازندران هنوز به اتمام نرسیده است، هر یک از نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان نباید پروژه های جدیدی از راه فرعی در حوزه انتخابیه خود معرفی و پیگیری کنند و در چنین شرایط دشوار اقتصادی، نباید مقوله ی گرفتن خدمات اداری برای مردم عذاب آور باشد. موضوعی که همچنان از دغدغه های مهم استاندار مازندران هست و سعی در بهبود وضعیت فعلی آن دارد.

نکته دیگر اینکه در حالی فقر و مشکلات اقتصادی و معیشتی در شهرها و روستاهای مازندران بیداد می کند که ظرفیت های توسعه ای استان در حوزه تولید واشتغال بسیار بالا است. بر اساس آمار رسمی جهاد کشاورزی مازندران، سالانه نیاز به حدود یک میلیون و ۳۰۰هزار تن علوفه در استان است که متاسفانه کمتر از ۸۰۰هزار تن در مازندران تولید و مابقی واردات صورت می گیرد. همچنین مازندران حدود هفت میلیون واحد دامی در قالب ۱۰ هزارو ۵۰۰واحد دامپروری صنعتی و سنتی دارد که فقط ۵۰۰واحد آن صنعتی است و مابقی به صورت دامداری سنتی فعالیت می کنند. ضمن اینکه بر اساس آمار رسمی انجمن صنایع غذایی مازندران ۲۴ واحد لبنی استان از خیلی ضعیف تا خیلی خوب با ظرفیت جذب یک میلیون و ۷۰۰هزار تن شیر فعال هستند که فقط ۲۰ درصد شیر مورد نیاز این واحد ها در داخل استان تامین می شود و باقی خارج از استان وارد شود. به همین دلیل و بر اساس وابستگی ۸۰ درصدی صنایع لبنی مازندران به تامین شیر از خارج استان، هزینه حمل و نقل شیر از استان های مختلف به مازندران ۶۰میلیارد تومان است. در این موارد، اسلامی ناکارآمدی در مدیریت استان را موجب چاقی دلالی در بخش های مختلف استان می داند و متاسف است از اینکه مازندران همچنان وارد کننده شیر برای صنایع لبنی و علوفه برای دام هست. وی تاکنون به دنبال راهکارهای اساسی و ریشه ای برای رفع این مسائل بوده و با صدور دستورات و انجام اقدامات لازم در حد ظرفیت و توان استان تلاش دارد مازندران، از شرایط فعلی خارج شود و راهی نو در پیش گیرد.

ضمن اینکه بررسی های اخیر استانداری نشان می دهد که پیش از این در حوزه صنعت برخی ها با صورت حساب های چاق و چله تسهیلات قابل توجهی را دریافت کرده اند که منجر به افزایش تولید و حفظ اشتغال نشده است، مثلا از حدود ۳ هزار موافقت اصولی، چیزی بیش از یک هزار واحد آن هنوز عملیاتی نشد، ۵۰۰واحد راکد و فقط یکهزار واحد آن فعال است. در بررسی های انجام شده ازچند دانشگاه استان مازندران معلوم شده است که بعضی از رشته های دانشگاه ها مرتبط با نیاز استان نیست، در حالی که خانواده ها هزینه زیادی را برای تحصیلات عالی فرزندان خود متقبل می شوند، اما ساماندهی رشته های تحصیلی در دانشگاه های استان صورت نگرفته است. استاندار اصفهانی مازندران ریشه های این مسائل را صدور احساسسی مجوز های استان بدون توجه به عرضه و تقاضا می داند که در آن ها ظرفیت های داخلی و خارجی سنجیده نمی شود! تولیدات جنبه رقابت پذیری ندارند و برند سازی محصولات تولیدی در استان جایگاهی ندارد. موضوعاتی که اسلامی برای بهبود وضعیت آن ها دغدغه دارد و از شواهد پیداست به زودی خبرهای خوشی در این باره خواهیم شنید.

یکی دیگر از دغدغه های اسلامی از همان ابتدا، مساله ی خروجی نداشتن بسیاری از جلسات استان بود که بر اساس مقررات تشکیل نمی شد و منجر به رضایت مندی مردم نمی شد. بنابراین وی با تاکید بر پرهیز از انجام کارهای بی هدف و باری به هرجهت، تلاش دارد دستگاه های اجرایی با تغییر نگرش در اجرایی شدن راهبردهای اقتصادی مقاومتی، بدون تعریف جدیدی از ردیف بودجه ای، مشارکت دادن مردم و بخش خصوصی برای رسیدن به هدف تعیین شده، از خود شروع کنند.

از دیگر دغدغه ها و برنامه های جدی آقای استاندار می توان به آزاد سازی سواحل دریای خزر، ساماندهی معادن شن و ماسه، کنترل شیرابه و مدیریت صحیح پسماند، کنترل ساخت و سازهای غیر مجاز اشاره کرد که مجموع آن ها نشان می دهد وی به توسعه امنیت و کنترل آسیب های اجتماعی نیز توجه ویژه دارد.

موضوعی که نباید از غفلت کرد اسلامی با انتخاب عباسعلی رضایی به عنوان فرماندار ساری، فضای ملتهب و پرتنش مرکز استان را با درایت خود آرام ساخت. همچنین تلاش وی برای ایجاد نشاط اجتماعی در استان با استفاده از ظرفیت های فرهنگ و هنر بومی، ستودنی است که اگر حواشی مشکلات اخیر اقتصادی و سایه ی تحریم های متوالی نبود، نمودهای آن در استان ملموس بود.

و…

اگرچه پرداختن به طرح ها و برنامه های آقای استاندار برای حجم انبوه مسائل استان، موضوعی گسترده و خارج از ظرفیت یک مطلب است در این یادداشت سعی شد بخشی از مهمترین برنامه های اسلامی در استانداری مازندران مورد اشاره قرار گیرد.

با توجه به آنچه بیان شد، موضوعی که قابل انکار نیست تلاش جهادی محمد اسلامی برای بهبود وضعیت استان با همه ی کاستی ها و ناهمصدایی ها است. انتظار می رود همه مدیران، نمایندگان، بزرگان و دلسوزان استان برای سازندگی و توسعه استان همدل و همراه شوند تا در آینده ی نزدیک شاهد رشد و ترقی مازندران باشیم./ نشریه تیرنگ


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۱۴ مهر ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41673      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب