عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزتحلیل تیرنگ از ناکارآمدی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران؛

پاسخ نیوز: پرواضح است که مدیران ناکارآمد و بی کیفیت به دلیل نبود ایده های تازه و قدرت اجرایی مناسب، بیشتر از هر عامل دیگری به استان لطماتی جبران ناپذیر وارد می کنند. از اینرو انتظار می رود مهندس اسلامی که خصلت اصلی وی اقتدار و برخورد شفاف است، به عنوان استاندار مازندران و نماینده عالی دولت در استان به شکلی جدی با این بی تحرکی و ضعف در اداره کل کار استان برخورد کند.

پاسخ نیوز: در دو شماره قبل از ناکامی های کامران اصغری در حوزه هایی چون تعاون، رفاه اجتماعی و کار و طرح کاورزی گفتیم و به این نکته اشاره کردیم که عدم موفقیت مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران در ایجاد بسترهای جدید تعاونی، عدم بهره مندی از دانش لازم و روزآمد در حوزه رفاه اجتماعی، ادامه روند بیکاری و ورود حجم تازه ای از جویندگان کار به بازارهای مختلف، ناتوانی در اجرای طرح کارورزی و… موجب شده است که نمره این اداره کل همچنان منفی باشد و کشتی به گل نشسته اداره تعاون بدل به کابوسی برای بدنه دولت در استان باشد.

اتفاقا بیشترین بار انتقادات به استانداری مازندران چه در زمان ربیع فلاح و چه در زمان سردار اسلامی دقیقا از همین مکان است. چرا که معلول هایی چون طلاق، بیکاری، افزایش آسیب های اجتماعی، میزان امید به زندگی و مسائلی از این دست، به علت های زنجیره واری از «رفاه اجتماعی» مرتبط است و با روشن شدن ضعف چنین حوزه هایی، بر همه روشن است آقای مدیر کل، توانایی انجام چنین مسئولیت مهمی را ندارد و ناگفته پیداست که بیشترین فشارها در سال های اخیر بر دو استاندار قبلی و فعلی دقیقا از همین محل بوده است. بنابراین قابل پیش بینی است که در ادامه ی خدمت محمد اسلامی به عنوان استاندار مازندران اگر روند فعلی اداره تعاون ادامه پیدا کند، به مرور زمان، بار انتقادات افکار عمومی و صاحبنظران استان همچون دوره خدمت ربیع فلاح مجددا افزایش می یابد و شانس ماندگاری اسلامی در مازندران را کاهش خواهد داد و در نهایت، کار به جایی خواهد رسید که ناامیدی جایگزین امیدواری شود. چرا که عواملی چون میزان بیکاری، مشارکت اقتصادی و سطح رفاه و رضایتمندی عمومی از عوامل موثر در ماندگاری مدیران ارشد است.

از طرفی دیگر پرواضح است که مدیران ناکارآمد و بی کیفیت به دلیل نبود ایده های تازه و قدرت اجرایی مناسب، بیشتر از هر عامل دیگری به استان لطماتی جبران ناپذیر وارد می کنند. از اینرو انتظار می رود مهندس اسلامی که خصلت اصلی وی اقتدار و برخورد شفاف است، به عنوان استاندار مازندران و نماینده عالی دولت در استان به شکلی جدی با این بی تحرکی و ضعف در اداره کل کار استان برخورد کند و مدیر کل این اداره را مورد بازخواست قرار دهد که چرا شاخص های عمومی در دوران مدیریت وی به جای ارتقاء یا ثبات با شکست و عقب افتاده گی روبرو شده است!

به عینه در دوره مدیریت اصغری در اداره تعاون، شاهد بودیم که علیرغم توجه دولت به تعاونی ها و ابلاغ کیفی سازی تعاونی ها به صورت شفاهی و کتبی، متاسفانه شاهد آن هستیم که حدود ۴ هزار تعاونی استان مازندران به خاطر آسیب های موجود، نیمه فعال هستند و می توان گفت افرادی که توانایی تشکیل تعاونی در جهت تولید، خدمات و ایجاد اشتغال را ندارند به آن مشغول هستند که این رقم برای استانی چون مازندران رقم بزرگی است و نشان می دهد در این حوزه آن چنان که باید کار نشده است. در ایجاد بسترهای جدید تعاونی هم موفقیتی حاصل نشد و علاوه بر آن در بخش های دیگر نیز عقب ماندیم.

سواستفاده از قراردادهای موقت و ضعف اداره کار در حمایت از کارگران، از جمله سهل انگاری در تعویق طرح شتاب زده تنفس جنگل توسط وزارت کشاورزی که منجر به نا امنی شغلی چند هزار کارگر و معوقه حقوق های کارخانه ها (صنایع چوب وکاغذ، نکا چوب و خیلی از تعاونی هایی که در بهره برداری و احیای جنگل بودند) شد. وضعیت کارکنان نکا سفال نیز چندان جالب نیست و از اخراج اجباری و عدم حمایت لازم پس از بیکاری و مشکلات اشتغال مجدد آن ها هرچه بگوییم، کم گفتیم.

با اجرای طرح کارورزی، به دلیل حجم بالای بیکاری در استان مازندران بر اساس اعلام مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران ۱۰ هزار نفر (با وجود نداشتن مزایای مناسب و عدم پیش‌بینی مباحث آموزشی برای فرار از بیکاری موقت) در سامانه طرح کارورزی در استان ثبت‌نام کردند. در شرایطی که به نظر می رسید همه چیز مطلوب است ماه پایانی سال ۹۶ ناگهان خبر رسید این طرح بدون اطلاع‌رسانی تعطیل شده و تنها ۳۰۰ نفر در استان مشغول کار شدند! ۱۶ اسفند ۹۶ مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران دلیل تعطیلی و عدم اجرای این طرح را کمبود منابع و اعتبار اعلام کرد و گفت «اجرای طرح دوباره از سرگرفته می‌شود». اینکه چرا منابع مالی اجرای این طرح که مورد انتقاد جریان کارگری و کارفرمایی استان مازندران بوده است از قبل تامین نشده بود تا این گونه حدود ۱۰ هزار جوان جویای کار بعد از چندماه همچنان بلاتکلیف باشند، روشن نیست.

اکنون هم که چندین ماه از اجرای طرح کارورزی در مازندران می گذرد، هنوز مشخص نیست این طرح که در ابتدای شروع کار، با انتقادات زیادی روبرو شد و ابهامات متعددی را مطرح می‌کرد، در استان مازندران تا کجا پیش رفته و نتیجه آن چه بوده است. آیا تضمینی وجود دارد که براساس آن پس از پایان دوره دو ساله کارورزی و اتمام معافیت‌ها کارگر در کارگاه بماند و به طور دائمی مشغول به کار شود یا خیر.

ادامه بلاتکلیفی فارغ التحصیلان دانشگاهی و ارائه نکردن تعریفی درست از جایگاه ها و نقشی فعال در ایجاد فرصت ها، ادامه روند بیکاری، عدم بهره مندی از دانش لازم و بروز در حوزه رفاه اجتماعی و… موجب شده که توقع مازندرانی ها از این اداره کل برآورده نشده باشد و نمره عملکردی آقای مدیر همچنان پایین و حتی منفی باشد.

کاملا مشخص است برنامه های ارائه شده آقای مدیر کل، خاص استان و مطابق با نیازهای مازندران و اهداف دولت نیست و این اداره کل در اجرای برنامه های دولت تدبیر و امید در مازندران حتی در حوزه هایی چون نظارت بر کارها و بیمه بیکاری نیز توفیقاتی نداشته است و تغییرات و دستاوردهایی که معمولا ذکر می کنند برای مردم و افکار عمومی محسوس نیست. در نتیجه مجموع این ها بی اعتمادی مردم به مسئولان را در پی خواهد داشت.

آنچه مشخص است در دوران مدیریت کامران اصغری به جای ارتقاء یا ثبات شاخص های عمومی شاهد نزول و پس رفت بوده ایم و همچنان تغییری در حس همدلی اجتماعی و مدیریتی مازندران دیده نمی شود که در شماره های آینده تیرنگ نیز به حوزه های دیگر خواهیم پرداخت./ روزنامه تیرنگ

سوتیتر یک: اگر روند فعلی اداره تعاون ادامه پیدا کند، به مرور زمان، بار انتقادات افکار عمومی و صاحبنظران استان همچون دوره خدمت ربیع فلاح مجددا افزایش می یابد و شانس ماندگاری اسلامی در مازندران را کاهش خواهد داد

سوتیتر دوم: پرواضح است که مدیران ناکارآمد و بی کیفیت به دلیل نبود ایده های تازه و قدرت اجرایی مناسب، بیشتر از هر عامل دیگری به استان لطماتی جبران ناپذیر وارد می کنند. از اینرو انتظار می رود مهندس اسلامی که خصلت اصلی وی اقتدار و برخورد شفاف است، به عنوان استاندار مازندران و نماینده عالی دولت در استان به شکلی جدی با این بی تحرکی و ضعف در اداره کل کار استان برخورد کند.

 

 

 


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۲۹ مهر ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41695      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب