عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزگزارش تیرنگ درباره اهمیت خوردن صبحانه دانش آموزان؛

پاسخ نیوز: مشاور تغذیه بالینی و رژیم درمانی خاطر نشان کرد: نان پنیر و خیار،نان پنیر و گردو، انجیز خشک، نخودچی، انواع مغزها مانند گردو، بادام فندوق، میوه‌ها به ویژه سیب، نان شیرمال، کیک و کلوچه مواد مناسبی برای میان وعده در زنگ تفریح مدرسه و مهد کودک هستند.

پاسخ نیوز: در علم تغذیه اهمیت صبحانه به قدری زیاد است که آن را سرمایه ای برای سلامتی طولانی مدت می دانند. افرادی که به بهانه های مختلف از وعده صبحانه رد می شوند، انتخاب های ناسالم تر برای وعده ناهار دارند. این افراد در طول روز بیشتر غذا می خورند و البته به مواد غذایی چرب و شیرین علاقه پیدا می کنند. شاید این به خاطر باور غلط خیلی از مردم باشد که فکر می کنند چون صبحانه نخورده اند و یا مثلاً از صبح گرسنه بوده اند می توانند در وعده ناهار یا شام هرچه می خواهند بخورند.

به گزارش تیرنگ، در مطالعه‌ای که بر روی بیش از ۱۴ هزار دانش آموز ۶ تا ۱۸ سال کشور از ۳۰ استان کشور انجام شده است، نشان داده شد که میزان مشکلات روحی و رفتارهای خشونت آمیز به طور معنی داری در میان دانش آموزان که صبحانه مصرف نمی‌کردند بیشتر از دانش آموزانی بود که به صورت مرتب صبحانه مصرف می‌کردند.

آسیب‌های عدم مصرف صبحانه

محققان از ارتباط مستقیم مشکلات روحی و رفتارهای خشونت آمیز و عدم مصرف صبحانه در بین دانش آموزان خبر دادند.

دکتر سید قاسم موسوی پزشک خانواده شهری در گفت و گو با تیرنگ اظهار کرد: بر اساس علم تغذیه صبحانه مهمترین وعده غذایی است و در همه رده‌های سنی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اعلام اینکه صرف صبحانه باعث می‌شود انرژی مورد نیاز فعالیت‌های ذهنی فرد تامین شود، گفت: یکی از آسیب‌های عدم مصرف صبحانه کاهش تمرکز، سردرد، افت قند خون در طول روز است.

موسوی با اعلام اینکه افرادی که صبحانه در وعده‌های غذائی آنها جایگاهی ندارد، در طول روز خسته و بی حوصله هستند، افزود: تاری دید و حتی ضعف عمومی بدن از دیگر عوارض عدم مصرف صبحانه است.

دیدگاه‌های متفاوتی درباره مصرف صبحانه کودکان وجود دارد، مصرف پنیر به همراه گردو یکی از توصیه‌های جدی متخصصان تغذیه هست.

خانواده‌ها و مشکل عدم مصرف صبحانه

البته بسیاری از کودکان علاقه‌ای به مصرف صبحانه ندارند در همین ارتباط ربیعی مشاور تغذیه بالینی و رژیم درمانی در گفت و گو با تیرنگ اظهار کرد: مصرف صبحانه به کودکان کمک می‌کند تا فراگیری بهتری داشته باشند، انرژی و مواد مغذی مصرف شده می‌تواند باعث افزایش تحرک و فعالیت بدنی و در نهایت نشاط در کودکان شود.

وی با اعلام اینکه داشتن صبحانه کامل و خوب مستلزم رعایت ضوابطی در منزل است، افزود: به طور مثال خانواده‌ها لازم است زمان خواب و شبانه و خوردن شام را طوری تنظیم کنند که بچه‌ها صبح به موقع و با کمال میل صبحانه بخورند.

مشاور تغذیه بالینی و رژیم درمانی خاطر نشان کرد: نان پنیر و خیار،نان پنیر و گردو، انجیز خشک، نخودچی، انواع مغزها مانند گردو، بادام فندوق، میوه‌ها به ویژه سیب، نان شیرمال، کیک و کلوچه مواد مناسبی برای میان وعده در زنگ تفریح مدرسه و مهد کودک هستند.

 

کم خونی ناشی از کمبود آهن

وی با اعلام اینکه آهن کودکان علت رشد سریع همراه با افزایش هموگلوبین و میزان کل آهن بدن در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کم خونی ناشی از کمبود آهن قرار دارد، گفت: پیشگیری از کم خونی ناشی از کمبود آهن در کودکان باید در مصرف کافی مواد غرائی آهن دار متمرکز شود، مصرف مقداری گوشت قرمز بدون چربی راحت ترین راه رساندن مقدار بیشتر آهن به یک کودک است، ممکن است که بچه‌ها تمایلی به خوردن تکه‌های گوشت نداشته باشند که در این موارد بهتر است از گوشت چرخ کرده استفاده کرد.

ربیعی با اعلام اینکه ویتامین سی جذب آهن را افزایش می‌دهد، گفت: خوردن لیمو ترش، پرتغال یا گوجه فرنگی به همراه غذا به علت غنی بودن از نظر ویتامین سی به جذب آهن موجود در غذا کمک می‌کند، کلسیم برای تشکیل مواد معدنی، میترالیزسیون و رشد بافت استخوانی در کودکانی که لازم است و باید به مقار کافی در برنامه‌ی غذایی وجود داشته باشد، جذب کلسیم به عواملی مثل میزان پروتئین، ویتامین دی و فسفات بستگی دارد، کودکان به ازای هر کیلوگرم وزن بدن حدود دو تا چهار بار بیشتر از بزرگسالان به کلسیم نیاز دارند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ویتامین دی برای جذب کلسیم و رسوب آن در استخوان‌ها مورد نیاز است، چون این ماده از تاثیر آفتاب بر بافت‌های زیر پوستی به دست می‌آید، میزان مورد احتیاج رژیم غذایی بسته به موقعیت جغرافیایی فرد و مدت زمانی که در معرض آفتاب قرار می‌گیرد متفاوت است.

اهمیت خوردن صبحانه

تحقیقات مختلفی در زمینه اهمیت خوردن صبحانه صورت گرفته که یکی از معروف ترین آن ها را پژوهشگران دانشگاه «مینه سوتا» انجام داده اند. این تحقیق نشان می دهد بچه هایی که قبل از رفتن به مدرسه صبحانه می خورند، نمره های دیکته و ریاضی بهتری می گیرند، در مدرسه تمرکز بیش تری دارند و با دیگران بهتر رفتار می کنند و البته نسبت به دانش آموزانی که برای خوردن صبحانه از خواب بیدار نمی شوند، سالم ترند. دانش آموزانی که با خوردن صبحانه روانه ی مدرسه می شوند، مشکلات رفتاری کم تری دارند.

بنابراین آن هایی که ۲۰ دقیقه قبل از آغاز کلاس، صبحانه میل می کنند، نسبت به گروهی که یک ساعت قبل، صبحانه مصرف کرده اند بیش تر تمرکز دارند و نمره های بالاتری می گیرند.

با توجه به این نکته که بیش ترین فعالیت فکری دانش آموزان در ساعت های آغاز روز است، پس صبحانه باید شامل مواد غذایی ای باشد که بتواند یک سوم کل انرژی مورد نیاز روزانه را (معادل۶۰۰ تا۷۰۰ کالری برای پسران و حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری برای دختران) تأمین کند./ روزنامه تیرنگ

سوتیتریک: سید قاسم موسوی پزشک خانواده شهری اظهار کرد: بر اساس علم تغذیه صبحانه مهمترین وعده غذایی است و در همه رده‌های سنی باید مورد توجه قرار گیرد. صرف صبحانه باعث می‌شود انرژی مورد نیاز فعالیت‌های ذهنی فرد تامین شود و یکی از آسیب‌های عدم مصرف صبحانه کاهش تمرکز، سردرد، افت قند خون در طول روز است.

سوتیتر دوم: ربیعی مشاور تغذیه بالینی و رژیم درمانی در گفت و گو با تیرنگ اظهار کرد: مصرف صبحانه به کودکان کمک می‌کند تا فراگیری بهتری داشته باشند، انرژی و مواد مغذی مصرف شده می‌تواند باعث افزایش تحرک و فعالیت بدنی و در نهایت نشاط در کودکان شود.

 

 


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۲۹ مهر ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41713      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب