عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزفضل الله نژاد مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری ساری در گفت و گو با تیرنگ

پاسخ نیوز: سامانه سپند در ساری مثل سایر شهرهای بزرگ استان اجرا شده و با صددرصد قوا پیش می رود. تاکنون با آنکه فقط چند روز از آغاز سال تحصیلی گذشته، بیش از 630 پروانه کار سپند صادر شده که رقم خوبی است و نشان می دهد در اجرای آن نهایت دقت انجام می شود.

پاسخ نیوز: با آغاز سال تحصیلی جدید و ارائه خدمات نوین سرویس مدارس توسط شهرداری ساری، به سراغ حمیدرضا فضل الله نژاد مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری مرکز مازندران رفتیم و نظر وی را درباره اقدامات و فعالیت های مربوطه جویا شدیم. با هم این گفت و گو را می خوانیم.

گفت و گو: مجید ساجدی فر

درباره تاریخچه سرویس مدارس نوین نظرتان را بگویید؟

سرویس مدارس نوین، از سال تحصیلی ۹۴-۹۳ به صورت نرم افراز در کشور ساماندهی شد. سال تحصیلی ۹۶-۹۵ سامانه ای به اسم سپند (سامانه پایش ناوگان دانش آموزی) در تهران طراحی شد که سال گذشته این سامانه به صورت پایلوت در شهر قزوین اجرا شد و  نواقص و معایب آن مشخص و مرتفع گردید. در مازندران هم اجرای این طرح طی فراخوانی که تیرماه امسال از تهران جهت گذراندن آموزش های مربوطه انجام شد به تهران رفتیم و از آنجا که هم مرکز استان بودیم و هم جامعه آماری بالایی داشتیم ۲ روز در کلاس های آموزشی حضور یافتیم تا در اجرای این طرح مشکل خاصی نداشته باشیم.

 

آمارهای مربوطه را اگر به خاطر دارید اعلام کنید؟

در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ درساری ۳۰۰ پرونده به صورت پروانه کار حقیقی و سالم به صورت سنتی صادر شد که حداقل یک خطا هم در سامانه ثبت نشد و این نشان می دهد در اجرای آن با ان که به روش سنتی بود، دقت لازم اعمال شد. سال ۹۶-۹۵ تعداد پروانه های صادر شده مرکز استان به بیش از ۵۰۰ پروانه حقیقی و سالم رسید و این رقم در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ به ۸۳۰ پروانه کار رسید که از مجموع پروانه کارهای صادرشده در ساری از مجموع پروانه های سایر شهرهای استان بیشتر بوده است. امسال نیز اجرای طرح سپند به خوبی در حال انجام است و می توان گفت ما در شمال کشور بی رقیب هستیم. لازم به ذکر است ۳۰ درصد پروانه های صادر شده سال گذشته در مرکز استان را تاکسی ها و مابقی را سواری ها تشکیل می دادند.

اهمیت یا ضرورت صدور پروانه کارها در چیست که به صدور آن تاکید ویژه دارید؟

اهمیت صدور پروانه ها در این است که هر سال وضعیت بهداشت، سوء پیشینه،  گواهینامه، عدم اعتیاد، بیمه خودرو، معاینه فنی و موارد دیگری از این دست در راننده ها چک و بررسی می شود. یعنی هر سال راننده مربوطه چکاب می شود تا نحوه سرویس دهی مدارس از کیفیت بالاتری برخوردار باشد و خاطر خانواده ها نیز از امنیت دانش آموزان خود آسوده باشد.

 

درباره سامانه سپند بیشتر توضیح می دهید؟

در سال تحصیلی جدید (امسال) روال کار بر این است که سامانه پایش ناوگان دانش آموزی (سپند) در راستای تحقق حقوق شهروندی و توجه بیشتر به آینده سازان این مرز و بوم، با رویکردی امنیت محور و شایسته دانش آموزان ایرانی ایجاد گردید. در این سامانه تلاش شده با تاکید بر ارائه خدمات باکیفیت در حوزه سرویس مدارس نگاهی ویژه به این نوع از حمل و نقل درون شهری شود تا بخشی از نابسامانی های موجود در حوزه خدمات سرویس مدارس را کاهش دهد. به طور حتم با ایجاد وحدت رویه در فرایند اجرایی این بخش از حمل و نقل درون شهری با همکاری و پشتیبانی وزارت کشور، وزارت آموزش و پرورش، پلیس راهور و شهرداری ها چشم انداز درخشانی را پیش رو خواهیم داشت.

 

در لابلای اظهاراتتان به صدور پروانه ها به شکل سنتی اشاره کردید، فرمایید که روش سنتیصدور پروانه ها چگونه بوده است؟

روش سنتی به این گونه بوده که هربار شرکت ها می خواستند پروانه ی کار صادر کنند جداگانه و برای هر راننده پرونده سازی می کردند. پپس از آن پرونده ها به سازمان منتقل می شد و در آن جا با تشکیل کارگروهی ۴ یا ۵ نفره تک تک پرونده ها کاملا مورد بررسی قرار می گرفت که خدای ناکرده خطایی روی ندهد. همچینین در راستای اجرای بهتر آن و جلوگیری از تخلفات احتمالی، دو خودروی گشت، دو موتور گشت و یک افسر در سه وقت صبح، ظهر و عصر به همراه افسر و نیروی راهور، هم به صورت میدانی و هم بر اساس گزارش های دریافتی شرکت های مربوطه، مدارس، خانواده ها و آموزش و پرورش، موارد را پیگیری می کردند.

 

طرح سپند چه ویژگی هایی داشت که به اجرای آن روی آوردید؟

اول اینکه اطلاعات کامل راننده ها در این سامانه (اعم از سوپیشینه، بهداشت، استعلام گواهینامه، معاینه فنی و بیمه) اسکن می شود و مورد رویت و تایید سازمان بازرسی، وزارت کشور و آموزش و پرورش قرار می گیرد. دوم اینکه این سامانه طوری طراحی شده است که اگر راننده ای خطایی مرتکب شود به خودی خود آلارم هشدار آن ثبت می شود و پس از ثبت سه بار خطا، پروانه کار او ابطال می شود.

ویژگی سوم این سامانه آن است که با نصب سامانه رو گوشی های والدین و راننده ها، اولیای دانش آموز می توانند مسیر حرکت و سرعت راننده را رصد کنند. راننده نیز می تواند پس از سوار شدن یا پیاده شدن دانش آموز تیک تحویل یا خروج از ماشین را بزند.

ویژگی های دیگر این سامانه، ایجاد وحدت رویه در ارائه خدمات حمل و نقل دانش آموزان در کل کشور، اجرایی شدن قوانین و مقررات مربوطه، افزایش و بهبود کیفیت خدمات برای افزایش امنیت و ایمنی دانش آموزان به همراه خدمات مطلوب تر برای ایجاد حس آسودگی خاطر نسبی والدین، هویت سازی و متمایز نمودن ناوگان حمل و نقل دانش آموزان، خدمات نرم افزاری مبتنی بر تلفن همراه برای استفاده از خدمات نرم افزاری رصد و پایش سفر دانش آموزی و حتی رصد سفر های دانش آموزان به صورت نرم افزاری است.

 

در حال حاضر وضغیت اجرای طرح سپند در مرکز مازندران چگونه است؟

سامانه سپند در ساری مثل سایر شهرهای بزرگ استان اجرا شده و با صددرصد قوا پیش می رود. تاکنون با آنکه فقط چند روز از آغاز سال تحصیلی گذشته، بیش از ۶۳۰ پروانه کار سپند صادر شده که رقم خوبی است و نشان می دهد در اجرای آن نهایت دقت انجام می شود. ضمن اینکه دستور دادیم تا راننده ها وارد سامانه نشدند، هیچ پروانه کاری امضا و تایید نشود. یعنی بر اساس لیست موجود و کدهای طراحی شده برای هر راننده، اقدام می شود.

پیش بینی می کنید تا پایان امسال چه تعداد پروانه کار، صادر خواهد شد؟

بیش از هزار تا

 

مردم چگونه می توانند تخلفات احتمالی را گزارش کنند؟

سامانه ۱۳۷ شهرداری برای گزارش تخلفات احتمالی سرویس ها است. باز هم خاطر نشان می کنم راننده ای که سه بار تخلفش در سامانه ثبت شود، پروانه کار وی لغو می شود و حتی برای سال بعد نیز با مشکلات بزرگی مواجه خواهد شد.

برخی از مدارس در نقاط پرتردد و شلوغ شهری واقع شدند برای کاهش ترافیک این نقاط چه تصمیماتی اتخاذ کردید؟

ببینید شهرداری امسال به عنوان دبیر کارگروه ماده ۱۸ (سرویس حمل و نقل دانش آموزی) شهرستان ساری انتخاب شد. بنابراین ما با سازمان ترافیک بابت خط کشی های معابر هماهنگ هستیم. پلیس راهور نیز همیشه در جلسات ماده ۱۸ ما حضور دارد و از این رو مناطق شلوغ و پرترافیک را تحت کنترل دارند که مشکلاتی برای دانش آموزان ایجاد نشود. همچنین در جلساتی که با رانندگان برگزار کردیم شیوه های گذر از ترافیک را با هماهنگی خانواده ها اجرا می کنند. مثلا کمی زودتر یا دیرتر از پیک شلوغی شهر کار می کنند.

آیا فراوانی صدور پروانه ها در همه نقاط شهر یکسان بوده است؟

بله، صد در صد این نکته رعایت شده است. ۵ شرکت ما با تاییدیه آموزش و پرورش در نقاط مختلف شهر پراکنده و مشغول به کار هستند و مدارس هم به صورت قرعه کشی یا بر اساس کیفیت بین شرکت ها تقسیم شدند و نقاط مختلف شهری از ۶۰۰ دستگاه گرفته تا راهبند و دیگر نقاط را تحت پوشش دارند. در واقع مدارس بین شرکت ها جوری تقسیم شدند که همه را تحت پوشش خود دارند.

 

در پایان اگر توصیه هایی به خانواده ها دارید، بفرمایید:

بررسی های سال گذشته نشان می دهد، بیشتر شکایات متوجه رانندگان بدون پروانه کار بوده است. برخی خانواده ها در اثر ناآگاهی، بدون هماهنگی با ما سرویس مدارس فرزندان خود را انتخاب کنند که در ادامه با مشکلاتی روبرو می شوند. به گونه ای که می توان گفت ۷۰ درصد سرویس های چنین خانواده هایی را خانم های خانه داری تشکیل می دهند که معمولا مسئولیت سرویس یک یا چند دانش آموز همسایه را نیز برعهده می گیرند. یکی از اشکالات مهم این کار آن است که چنین رانندگانی گواهینامه دارای صلاحیت (پایه ۲) ندارند در نتیجه در صورت بروز حوادث، بیمه به آن ها تعلق نمی گیرد و از خدمات آن محروم می شوند. اجرای دقیق طرح سپند، عرصه اقدامات غیر قانونی را بر چنین خانواده هایی تنگ می کند. ما به در تلاش هستیم برای سال آینده همه دانش آموزان از سامانه سپند بهره مند شوند. چرا که رانندگانی که پروانه کار حمل و نقل دانش آموزی دارند از هرجهت مورد تایید سازمان هستند. همچنین سرویس مدارس خارج از محدوده ی شهرداری اگرچه به بخشداری ها و دهیاری ها مرتبط است ولی در صورت گزارش دهیار یا بخشدار، به موارد اعلام شده رسیدگی می شود و گشت خودرو و افسر راهور برای رسیدگی به موضوع در صحنه حضور می یابند. در پایان فقط همکاری اولیا را می خواهیم که از رانندگان مدارس، حتما پروانه کار و گواهینامه را درخواست کنند تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود./ روزنامه تیرنگ

سوتیتر اول: سامانه سپند در ساری مثل سایر شهرهای بزرگ استان اجرا شده و با صددرصد قوا پیش می رود. تاکنون با آنکه فقط چند روز از آغاز سال تحصیلی گذشته، بیش از ۶۳۰ پروانه کار سپند صادر شده که رقم خوبی است و نشان می دهد در اجرای آن نهایت دقت انجام می شود.

 

سوتیتر دوم: ۵ شرکت ما با تاییدیه آموزش و پرورش در نقاط مختلف شهر پراکنده و مشغول به کار هستند و مدارس هم به صورت قرعه کشی یا بر اساس کیفیت بین شرکت ها تقسیم شدند و نقاط مختلف شهری از ۶۰۰ دستگاه گرفته تا راهبند و دیگر نقاط را تحت پوشش دارند.


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۲۹ مهر ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41717      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب