عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزگزارش تیرنگ از بازدید خبرنگاران مازندرانی از سه نیروگاه زباله سوز از تهران تا نوشهر؛

پاسخ نیوز: در ادامه به طور مفصل به بازدید خبرنگاران مازندران (در قالب دو سفر) از زباله سوزهای تهران، ساری، نوشهر و اظهارنظرهای کارشناسان مربوطه می پردازیم، باشد که مفید واقع گردد.

پاسخ نیوز: آنچه قابل انکار نیست پسماند (زباله)، سلامت مردم مازندران را به خطر انداخته است و گویا کسی غم آلودگی رودخانه ها، آلودگی حفره آب های زیرزمینی، آلودگی دریا، آلوده شدن آبزیان به مواد شیمیایی شیرابه های حاصل از پسماند را ندارد!

در این میان، سوء مدیریت برخی مدیران ارشد استان برای حل معضل زباله، برای همه آشکار شده است. نمی دانیم چرا نمایندگان مجلس به عنوان وکلای مردم، متولیان اصلی پسماند در استانداری مازندران را به علت این سهل انگاری ها و بی برنامگی چندین ساله، مورد پرسش قرار نمی دهند؟ نمی دانیم تا کی باید منابع خدادادی اعم از طبیعت و آب های شرب استان به خاطر بی توجهی برخی مسئولان همچنان آلوده باشد؟

انتظار می رفت علی نبیان معاون عمرانی استاندار و متولی پسماند مازندران بسیار جدی تر از همیشه عمل می کرد و در طول این سال ها با درگیر کردن سایر نهادهای مرتبط در جهت رفع این معضل اقداماتی درخور را موجب می شد.

انتظار می رفت استاندار مازندران چرایی بی سرانجامی وضعیت زباله های مازندران را به طور جدی از دستگاه های مرتبط مورد واکاوی قرار می داد و نارضایتی مردم از عملکرد استانداری در حوزه عمرانی را تا حدود زیادی کاهش می داد.

در ادامه به طور مفصل به بازدید خبرنگاران مازندران (در قالب دو سفر) از زباله سوزهای تهران، ساری، نوشهر و اظهارنظرهای کارشناسان مربوطه می پردازیم، باشد که مفید واقع گردد.

از تهران تا نوشهر

مجری طرح کارخانه زباله‌سوز در مازندران در ارتباط با فعالیت کارخانه‌زباله سوز در استان و همزمانی فعالیت این مجموعه اظهار کرد: مجموعه زباله‌سوز تهران سه سال و ۹ ماه راه‌اندازی شده است و این پروژه همزمان با فعالیت پروژه‌های زباله‌سوز در مازندران آغاز شده بود.

امامی با بیان اینکه قرارداد پروژه کارخانه زباله‌سوز ساری به صورت BOT است، گفت: ۴۰ درصد از عملیات اجرای این پروژه توسط مجموعه ما تامین می‌شود، باید ابنیه توسط شهرداری ساری و اعتبار خرید تجهیزات باید توسط دولت تامین شود.

وی با اعلام اینکه روزانه از ۲۰۰ تن زباله تولیدی تهران برق تولید می‌شود، افزود: این پروژه  موفق برای بخش خصوصی است به همین دلیل شهرداری تهران با تامین هزینه نسبت به اجرای این پروژه اقدام کرده است.

وضعیت زباله سوز نوشهر

مجری پروژه زباله‌سوز مازندران میزان پیشرفت فیزیکی زباله‌سوز نوشهر را بیش از ۹۰ درصد اعلام کرد و افزود: همه تلاش ما این است که این مجموعه تا پایان سال ۹۷ به بهره‌برداری برسد.

امامی در ارتباط با تکمیل ساختار پروژه زباله‌سوز در نوشهر افزود: همه اشکالاتی که در این مجموعه وجود داشت را تلاش کردیم که در پروژه زباله‌سوز نوشهر رفع نقص کنیم و نیروگاه زباله‌سوز ساری بسیار مجهزتر است.

وی با اعلام اینکه خروجی نیروگاه زباله‌سوز تهران براساس استانداردهای آمریکا است، گفت: به صورت رندمی محیط زیست بر عملکرد فعالیت کارخانه زباله‌سوز تهران نظارت دارد.

آخرین وضعیت کارخانه زباله‌سوز ساری

مجری پروژه زباله‌سوز ساری در ارتباط با آخرین وضعیت این کارخانه افزود: برای تامین تجهیزات با پیشرفت ۶۴ درصدی مواجه هستیم، پیشرفت ابنیه ما ۳۶ درصد است و نیروگاه زباله‌سوز ساری در مرحله طراحی است.

وی با اعلام اینکه تنها پسماند زباله‌سوز پسماند خطرناک فلزات سنگین است که پس از بی‌خطرسازی دفن می‌شود، افزود: از ۲۰۰ تن زباله در روز ۱٫۵ درصد باقی می‌ماند.

دلایل تاخیر در اجرای پروژه زباله‌سوز ساری

امامی دلایل تاخیر در اجرای پروژه زباله‌سوز مازندران را عدم تامین اعتبار مناسب، طولانی شدن پروسه دریافت مجوزهای زیست محیطی و در برخی مواقع کم کاری شهرداری‌ها عنوان کرد و افزود: با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده پروژه زباله‌سوز نوشهر تا پایان سال ۹۷ و اگر اعتبارات کارخانه زباله‌سوز ساری به موقع تامین شود حدود ۶ ماه دیگر این پروژه هم قابل بهره‌برداری است.

زباله و دغدغه مردم منطقه چهاردانگه ساری

میزان زباله‌های تولیدی در مازندران در شرایط عادی ۳ هزار تن و زمان حضور مسافر به دو برابر ظرفیت فعلی می‌رسد.

ساخت کارخانه زباله‌سوز در شهر ساری از حدود ۱۲ سال پیش قرار بود که عملیاتی شود اما به دلایل که در گزارش ذکر شد تاکنون به صورت لاینحل باقی مانده است.

نفوذ شیرابه‌های زباله ساری به دلیل اینکه در مرز استان سمنان و مازندران در جنوبی‌ترین نقطه استان دفن می‌شود مورد انتقاد مردم در فولادمحله سمنان قرار گرفته است.

در بازدید اخیری  که نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی از محل دپو زباله‌سوز در ساری داشته است خواستار تغییر مکان دپو زباله‌سوز ساری شده است.

پروژه کارخانه زباله‌سوز ساری در زمینی به مساحت بیش از ۳ هکتار در حال فعالیت است و روزانه بیش از ۲۰۰ تن زباله در این محل سوزانده و از آن حدود  ۳٫۸ دهم مگاوات برق تولید می‌شود که بنا به اظهار مدیرعامل این مجموعه ماه گذشته حدود یک‌میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بابت فروش برق درآمد کسب کردند.

روزانه ۲۵۰ تن زباله در نوشهر سوزانده می‌شود

مجری طرح کارخانه زباله٬سوز مازندران در نوشهر مبلغ قرار داد کارخانه زباله‌سوز ساری ۱۴ میلیون دلار است که ۶۰ درصد آورده شهرداری و اعتبارات دولتی بوده و بقیه توسط شرکت سرمایه‌گذار باید تامین شود.

مجید غلامپور نماینده مجری طرح کارخانه زباله سوز مازندران در توضیحات تکمیلی این مجموعه در نوشهر اظهار کرد: ابنیه این مجموعه با پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۷ درصدی داشته و در عملیات نصب هم میزان پیشرفت ما بیش از ۵۵ درصد است.

وی با اعلام اینکه روزانه در این مجموعه بیش از ۲۵۰ تن زباله سوزانده می‌شود، گفت: میزان برق تولیدی از این مجموعه سه مگاوات در ساعت است.

نماینده مجری طرح نیروگاه زباله سوز مازندران با اعلام اینکه زباله‌های نوشهر  بیش از ۴۰ سال در محل استقرار دستگاه احداث دپو می‌شود، افزود: شیرابه‌های زباله در حال حاضر وارد رودخانه و پس از آن به دریا می‌ریزد که بنا داریم که در کنار احداث نیروگاه تصفیه خانه هم ایجاد شود و تا حدودی بخش اعظمی از شیرابه‌های تولید شده ساماندهی شود.

وی با اشاره به همکاری مناسب فرمانداری نوشهر در تکمیل ابنیه نیروگاه زباله سوز این شهر، افزود: میزان پیشرفت فیزیکی این مجموعه در سال ۹۵ حدود ۱۷ درصد بوده است که با پیگیری انجام شده توسط فرماندار وقت در ساخت ابنیه با پیشرفت بیش از ۹۵ درصدی رسیدم.

غلامپور با اعلام اینکه همه تجهیزات نیروگاه زباله‌سوز نوشهر وارد این شهر شده است،گفت: عملیات نصب به صورت جدی در دستور کار است.

وی در ارتباط با وضعیت کارخانه زباله‌سوز ساری، افزود: عملیات ساخت این مجموعه زودتر از نوشهر آغاز شده بود ولی بنا به دلائلی در اجرا با مشکلاتی مواجه هستیم.

نماینده شرکت کارخانه زباله‌سوز در مازندران با اعلام اینکه برای نصب دستگاه زباله‌سوز ساری مشکلی از سوی شرکت وجود ندارد، یادآور شد: اگر ساخت ابنیه در ساری که در حال حاضر پیشرفت ۳۷ درصدی دارد به اتمام برسد این مجموعه طی ۱۳ ماه عملیات نصب را به اتمام می‌رساند،با این حال ما بنا داریم بخشی از عملیات نصب را در دستور کار قرار دهیم تا روند تکمیل و بهره‌برداری مجموعه ساری سریعتر در دستور کار قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: مطالبه‌گری سازمان‌های مردم نهاد و رسانه‌ها در تکمیل و بهره‌برداری کارخانه زباله‌سوز ساری بسیار اثر گذار است،این شرکت آماده تکمیل و بهره‌برداری کارخانه زباله سوز ساری طی دو سال گذشته بوده است اما با مشکل به نام ساخت ابنیه و کمبود اعتبارات دولتی مواجه بودیم.

نماینده مجری طرح کارخانه زباله سوز مازندران خاطرنشان کرد: مبلغ قرار داد کارخانه زباله‌سوز ساری ۱۴ میلیون دلار است که ۶۰ درصد آورده شهرداری و اعتبارات دولتی بوده و بقیه توسط شرکت سرمایه‌گذار باید تامین شود.

وی در پایان گفت: عملیات بهره‌برداری این کارخانه با سرعت مناسب در دستور کار است و با این روند این مجموعه در ۲۲ بهمن به بهره‌برداری می‌رسد.

شیرابه‌های استان مازندران کنترل نمی‌شود

فربد فخاری این‌بار در جمع خبرنگاران و سازمان‌های مردم نهاد به ابعاد جدیدی از تخلفات زیست محیطی در حوزه پسماند استان اشاره کرد.

وی با اعلام اینکه شیرابه‌های استان مازندران کنترل نمی‌شود، افزود: ۵۵ درصد مراکز دپو زباله استان مازندران در کنار جنگل قرار دارد.

وی محیط زیست با اعلام اینکه در بحث تفکیک زباله از مبدا موفق نبودیم، افزود: با وجود تاکیدات قانونی این طرح در استان مازندران به خوبی اجرا نشده است و تا چهار ماه گذشته خبری از اجرای این طرح نبوده ولی مدت چهارماهی است که با تاکید استاندار تا حدودی اقدامات مناسبی در استان شکل گرفته است.

فخاری با بیان اینکه  مازندران ظرفیت ایجاد احداث سایت جدید دپو زباله را ندارد، افزود: مراکز موجود دپو زباله استان براساس قانون باید چند سال گذشته جمع‌آوری می‌شد.

وی با اعلام اینکه از همه شهرداری‌ها در ارتباط با کم کاری که در مبحث زباله داشتند شکایت کردیم، افزود: باید تلاش کنیم که با مطالبه‌گری قانونی سه جانبه محیط زیست، سازمان‌های مردم نهاد و رسانه‌ها بحث ساماندهی زباله جدی گرفته شود.

فخاری در پایان یادآور شد: از روند پیشرفت دستگاه زباله‌سوز در ساری رضایت نداریم به این دلیل که این مجموعه زودتر از نوشهر و همزمان با کارخانه زباله‌سوز در تهران آغاز شده بود، مجموعه زباله‌سوز تهران سه سال به بهره‌برداری رسیده و نوشهر در آستانه بهره‌برداری قرار دارد.

در پایان امیدواریم وعده‌های احداث کارخانه زباله‌سوز که از سال ۹۰ به صورت جدی‌تر مطرح شده و حتی مدیران در حد معاون استاندار و خود استاندار وقت، قول بهره‌برداری چند نیروگاه زباله‌سوز در مازندران را به مردم دادند، به زودی محقق شود و محیط زیست مازندران از وضعیت نابسامان فعلی خارج شود./ روزنامه تیرنگ


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۲۹ مهر ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41720      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب