عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزدستگذار عضو شورای مرکزی حزب مردمی اصلاحات کشور؛

پاسخ نیوز: نشست خبری اسلام دستگذار دبیر حزب مردمی اصلاحات مازندران، عضو شورای مرکزی حزب مردمی اصلاحات کشور، مدیر مسئول پایگاه خبری سبز البرز و مسئول روزنامه صدای اصلاحات در شمال کشور با محوریت «مشکلات اقتصادی روز جامعه» برگزار شد.

پاسخ نیوز: نشست خبری اسلام دستگذار دبیر حزب مردمی اصلاحات مازندران، عضو شورای مرکزی حزب مردمی اصلاحات کشور، مدیر مسئول پایگاه خبری سبز البرز و مسئول روزنامه صدای اصلاحات در شمال کشور با محوریت «مشکلات اقتصادی روز جامعه» برگزار شد.

به گزارش تیرنگ وی در ابتدا در اظهاراتی کوتاه رسانه را خط مقدم مبارزه با فساد برشمرد و گفت: همواره تیر و ترکش های حقیقت نگاری، از دور و نزدیک به خبرنگاران دلسوز کشور و نظام اصابت می کند.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی اخیر جامعه افزود: به مردم وفادارمان اعلام می کنم در این گیر و دار مشکلات اقتصادی قناعت پیشه کنند و تمام تلاش شان را صرف بالا بردن آستانه تحمل شان کنند و از انبار زدن اجناس و کالاها بپرهیزند. مردم تاکنون از نظام حمایت کردند از آن ها می خواهیم از این پس نیز به حمایت از آن ادامه دهند و در این راه محتکرین و مفسیدین را به جامعه و مراجع قانونی معرفی کنند. باید قبول کنیم تمام کشورها ضعف هایی دارند و کشور ما نیز از این جهت بی نصیب نیست.اما نیاز است مسئولان و دست اندرکاران ما با تلاش و برنامه صحیح، آن مشکلات را برطرف کنند.

به گزارش تیرنگ در ادامه جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد که مشروح مهمترین بخش آن به صورت پرسش و پاسخ در ادامه خواهد آمد:

ساجدی فر خبرنگار روزنامه تیرنگ: آیا در تیم اقتصادی استان این اراده وجود دارد که مشکلات فعلی استان را مرتفع کند یا حداقل کاهش دهد؟

ببینید ما در این ۶ سال دولت تدبیر و امید از تیم اقتصادی استان به ویژه معاونت عمرانی استاندار، کار جدیدی یا اقدام سودمندی ندیدیم. تولید و اشتغال ما تحرک چندانی نداشت و متاسفانه تیم اقتصادی مازندران پاسخگو هم نیست علت این پاسخگو نبودن نیز مشخص است چون آن ها به این موضوع مسلط نیستند. ما در این ۶ سال حرکتی یا جهشی در استان مشاهده نکردیم و واقعا نمیدانیم علت چیست؟ اگر بودجه ای هست چرا هزینه نمی شود و  اگر نیست جایگاه اقتصاد مازندران در کشور کجاسیت کجا هزینه می شود.  در آخرین جلسه آقای استاندار با احزاب به آقای اسلامی صراحتا اعلام کردم معاون عمرانی خود را تغییر دهد. در همان جلسه به آقای حسین زادگان  معاون عمرانی استاندار نیز اعلام کردم نظرات احزاب را اگر به طور جدی پیگیر می شوید مسائل مختلف استان را با شما در میان بگذاریم و پیشنهادات لازم را مطرح کنیم. اما اگر توجه نکنید یا در مواجهه با نظرات احزاب سهل انگاری شود آنگاه ما مشکلات را با مردم منعکس می کنیم و در آن صورت سرو کار شما با مردم خواهد بود. آقای حسین زادگان پاسخ داد در این زمینه سعی می کنیم جلساتی برگزار کنیم تا به همفکری و اجماع برسیم اما متاسفانه هنوز جلسه ای با احزاب برگزار نشد. نمی دانم چرا نیروهای ضعیف در استانداری مازندران با آنکه در جا می زنند، تغییر نمی کنند و مدیران صرفا از اتاقی به اتاقی دیگر یا از شهری به شهر دیگر جابجا می شوند. مگر عهد کردیم فلان مسئول تا پایان در یک شغل بماند چرا برخی مسئولان استان تغییر ناپذیرند؟ انگار برخی می خواهند خلاقیت را در این کشور از بین یبرند. ما به عنوان پل ارتباطی مردم و مسئولین، تخلف فرمانداران را به آقای استاندار گوشزد می کنیم آقای استاندار مثلا به مدیرکل ارزشیابی پی نوشت می کند و در نهایت از آنجا برای فرماندار مورد نظر ارجاع می شود، حرف ما این است آن فرماندار اگر حلال مشکلات مردم بود که شکایت آن را به استاندار نمی بردند! به صراحت می گویم فرمانداران مازندران به جز چند تای آن ها بسیار ضعیف اند. آن ها حقوق و مزایا دریافت می کنند که کار کنند چرا با آن هایی که اقدامات پوپولیستی انجام می دهند برخورد نمی شود؟ در ادامه نیز اگر این رویه تکرار شود و برخوردی صورت نگیرد ما تخلفات مورد نظر را با رسانه ای کردن به اطلاع مردم می رسانیم این بهترین روش برای برخورد سهل انگارانه با تخلفات است.  نظر ما این است شخص استاندار در ابتدا حرکتی رو به جلو داشت ولی در سال جدید نتوانست شعارهایش را عملی کند. آقای اسلامی نباید از این مساله غفلت کند. چرا که هر مساله ای در استان حادث می شود شخص استاندار باید پاسخگو باشد. استاندار اگر پاسخگو نباشد ما رویه دیگری در پیش خواهیم گرفت. آقای اسلامی باید در مورد عملکرد فرماندارن پاسخگو باشد. پس از تغییر استاندار، امیدوار بودیم با روی کار آمدن آقای اسلامی مسیر توسعه استان رو به جلو و موثر باشد. آقای استاندار در چند ماه آغازین کار خود عملکرد بسیار خوبی داشت و می توان گفت امیدها در دل مردم زنده شد. اما این حرکت های مثبت و رو به جلوی آقای اسلامی تا پایان سال ۹۶ بیشتر دوام نیافت و رفته رفته استاندار غیربومی ما نیز همان مسیر را ادامه دهد و می توان گفت در سال جدید نشانی از حرکت رو به جلوی استاندار و آن انگیزه های ابتدایی کار نیست و حرکت جدی از استاندار دیده نشد.

دردانه خبرنگار آرمان شمال: چرا با گرانفروشان و محتکران و برخی ناهنجاری های اجتماعی برخورد لازم انجام نمی شود؟

ببینید نظارت بر جامعه ما دو مشکل اساسی دارد: مشکل اول موازی کاری و مشکل دوم ضعف مجلس در امر نظارت است. مجلس نمی تواند پیگیر اجرا شدن قوانینی باشد که خود آن ها را وضع کرده است. وقتی مجلس ضعیف باشد همه مسائل روزمره ما از نفس کشیدن تا مسائل کلان تر تحت تاثیر قرار می گیرد. بسیاری از مشکلات کشور ما ریشه در مجلس دارند نمایندگان مجلس باید بدانند دوره آزمون و خطای آن ها به سر آمده و اگر می خواهند در آن میز بمانند باید از مشکلات مردم بکاهند.

واقعا مجلس چقدر موفق عمل کرد؟ مثلا مجلس به موضوع «شفاف سازی» رای نمی دهد از طرفی در مورد بازنشستگی مدیران بازنشسته، نمایندگان مجلس را مستثنی می کند. آیا این موارد ناشی از نظارت صحیح است؟ مثلا درباره برخی حواشی بازنشستگی استاندار مازندران هنوز مشخص نیست بالاخره ایشان ماندنی است یا رفتنی؟ از طرفی می گویند آقای اسلامی ۶۲ سال سن دارد اما چون ۳۲ سال سابقه دارد و آنهایی که سابقه کارشان به ۳۵ سال نرسیده است می توانند در سمت خود بمانند، نمی تواند بازنشسته شود! این معضل را چه کسی باید حل کند؟ چرا مجلس این راه های کور را پیشگیری یا پیش بینی نمی کند. اگر قانون است باید برای همه باشد چرا نمی گویند مثلا این ماه مجلس از فلان مزایا بهره مند نشود اگر اینگونه رفتار کردند مشخص می شود که آن ها واقعا دغدغه مردم را دارند. بنابراین بنده اعتقاد دارم مجلس ما بسیار ضعیف است و وقتی مجلس ضعیف باشد دولت نیز ضعیف خواهد شد. ما یک نهادی می خواهیم که روی مجلس نیز نظارت داشته باشد. من به عنوان یک اصلاح طلب دارای شناسنامه که منافع ملی حرف اول را برای من می زند، اعلام می کنم هر مقام مسئولی باید پاسخگو باشد و نباید از مقام پاسخگویی خارج شود. اگر نمی تواند آن را رها کند و به فردی توانمندی واگذار کند. ما تعهدی نداریم که فرد یا افرادی مادام العمر مسئولیت داشته باشند.

من در انتخابات ریاست جمهوری مثل بسیاری از اصلاح طلبان به آقای روحانی رای دادم و طرفدار دولت هستم اما اکنون نقد بسیاری دارم. البته در همان ایام انتخابات به آقای نریمان رئیس ستاد روحانی در مازندران اعلام کردم ما کاری به اینکه چه کسی جای آقای ربیع فلاح استاندار مازندران می شود، نداریم اما بر این باوریم شخص استاندار باید پاسخگو باشد. در آن دیدار که در شهرستان نور اتفاق افتاد، مشکلات عدیده مردم مازندران را مطرح کردم.

.

نوری خبرنگار انعکاس شمال: بفرمایید علل افزایش چالش های اجتماعی در سال های اخیر چیست؟

معقدم بیشتر چالش های جامعه به بیکاری مرتبط است. بیکاری موجب فقر در جامعه می شود و فقر نیز باعث آسیب های اجتماعی می شود. اگر کلیت چالش ها به اشتغال مرتبط نشود، حداقل ۶۰درصد آن مرتبط است.

مبنای کار استان ما کشاورزی است و قرار بود ۳۰ درصد از یارانه ما برای تولید هزینه شود اما در عمل نمی توان حتی یک کشاورز را پیدا کنیم که از وام بدون بهره استفاده کرده باشد. ما می خواهیم بدانیم بودجه های مربوطه کجا هزینه می شود. اگر قرار بود مردم خودشان دنبال مسائل و معضلات شان بروند پس برای چه نماینده انتخاب می کنند. پس آسیب های اجتماعی با اشتغال مرتبط است واکنون نیز خواسته مان این نیست که مدیران ما از معضلات بکاهند، همینکه از افزایش آن جلوگیری کنند برای ما ارزشمند است. برای کاهش آسیب ها، ما باید به تولید بها دهیم، تولیدی که اشتغالزا باشد و جامعه را به سمت امید و نشاط پیش ببرد.

رمضانی: چرا با علم به اینکه آقای روحانی یک اصلاح طلب نیست به او رای دادید؟

بد نیست بدانید من از همان دوره اول ریاست جمهوری اقای روحانی به دولت وی نقد داشتم.  در نخستین جلسه ربیع فلاح استاندار وقت مازندران متوجه شدم وی قدرت اجرایی ندارد در این باره نقدهای بسیاری کردیم و مورد انتقاد بسیاری از دوستان نیز واقع شدیم اما هیچگاه از حقیقت و حق مردم کوتاه نیامدیم. چرا که نه هزینه ما و نه قدرت ما از سوی دولت است. قدرت ما از مردم است و هزینه ما از خود ما است. بنابراین به هیچ کس وام دار نیستم ما چارچوبی روشن و مشخص داریم که در آن منافع ملی حرف اول را می زند. در آغاز دوره دوم ریاست آقای روحانی نیز مسائل را با تهران در میان گذاشتیم گفتیم ما در حالی از دولت حمایت خواهیم کرد که دولت از مردم حمایت کند. به آقای اسلامی هم اعلام کردیم چینش های شما باید از روی اصول باشد. اما هنوز نمیدانیم فرماندار فلان شهر جایگاهش کجاست و او بر چه اساسی فرماندار شد؟.

ما به چند دلیل به آقای روحانی رای دادیم دلیل اول معضل یارانه ها بود. چرا آقای احمدی نژاد با اینکه می دانست نهایتا ۸ سال بیشتر رئیس جمهور نیست این آتش را در دامن مردم انداخت و چرا آقای روحانی در ادامه اقدام مناسبی انجام نداد؟ اگر یارانه بد است دولت بیاید بنزین را ۱۰۰ تومن و گازوئیل را ۱۶ تومان کند و پرونده یارانه را ببندد. اگر احمدی نژاد اقدام نامناسبی انجام داد چرا دولت ما آن را ادامه می دهد.

در حقیقت آقای عارف گزینه اصلی اصلاح طلبان بود با اجماعی که صورت گرفت آقای روحانی انتخاب شد که اساسا اصلاح طلب نبود. رای اصلاحات را گرفت اما در عمل راهی دیگر رفت. اکنون ۱۰ درصد وزاری روحانی هم اصلاح طلب نیستند. آقای روحاتی باید تکلیف را مشخص کند اگر اصلاح طلب است به اصلاح طلبان و اگر اصولگرا است باید به اصولگرایان پاسخ دهد.

قربانی خبرگزاری تسنیم: استاندار جدید مازندران حدود یکسال است روی کار آمده ولی قدرت انتخاب و تغییر چند فرماندار را هم نداشت نظرتان در این باره چیست؟

این را دولت باید پاسخگو باشد. ما در آینده نزدیک به دولت نامه خواهیم نوشت و این مسائل را خواهیم گفت. پس از پیروزی روحانی و معرفی وزرا به مجلس برای کسب رای اعتماد، آقای یوسف نژاد در نامه ای نظر ما را درباره وزیر پیشنهادی کشور (رحمانی فضلی) خواستار شد، اعلام کردم ما هیچگاه احساس نکردیم عملکرد آقای رحمانی فضلی در جایگاه وزیر کشور باشد ولی چون شما به عنوان نماینده مردم مشرف به عملکرد وی در همه کشور هستید نظر شما نظر ماست. ما از همان ابتدا می دانستیم رحمانی فضلی توانایی لازم در وزارت کشور را نخواهد داشت.

سخنان پایانی آقای دستگذار:

اصلاح طلبی به این نیست که به مردم چارچوب بدهیم بلکه باید ابتدا خودمان رعایت کنیم ما مسائل زیادی در طیف خود داریم که امیدواریم این مسائل رفع شود. اصل موضوع هم برای اصلاح طلبان و اصولگرایان حل مشکل جامعه و ترقی کشور است. برخی اصلاح طلبان می گویند از مدیران اصلاح طلب استاندار انتقاد نکنیم این تفکر اشتباه است ما باید انتقاد کنیم تا هم آن ها اصلاح شوند، هم اوضاع بهتر شود. همینجا اعلام می کنم که دفتر ما آمادگی همکاری با همه احزاب و رسانه را برای پیشرفت جامعه و کم کردن معضلات مردم دارد./ مجید ساجدی فر


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۳۰ مهر ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41729      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب