عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزگزارش تیرنگ از آخرین وضعیت ایجاد سرپناه و مکان استقرار کارگران مرکز مازندران؛

پاسخ نیوز: ساختمانی که اکنون انجمن صنفی کارگران ساختمانی ساری در آن مستقر است اهدایی شهرداری ساری با دستور مستقیم شخص شهردار است و ما انتظار داریم آقای عبوری به عنوان حامی بزرگ کارگران در این موضوع نیز اقدامات لازم را مبذول کند

پاسخ نیوز: موضوعی که به ویژه در سال های اخیر دغدغه کارگران و بانیان این قشر زحمتکش است، ایجاد سرپناه و مکان استقرار کارگران است. موضوعی که نیاز است به دلایلی چون «حفظ شان و منزلت کارگران، در امان بودن از گرما و سرما، جلوگیری از بروز مشکلاتی احتمالی برای عابران و کارگران، ارائه امکاناتی چون سرویس بهداشتی و …» در اولویت قرار گیرد.

هر چند با فعال شدن انجمن‌های صنفی، به مشکلات این قشر بیشتر پرداخته شد، اما نه تنها در استان‌ مازندران بلکه در کل کشور حق و حقوق کارگران‌ آنچنان که شایسته است ادا نشد. اگر در ایجاد اشتغال مناسب و مداوم و ساماندهی آنها با مشکلات ریشه‌ای مواجه بودیم حداقل در ایجاد سرپناه و مکانی برای استقرار کارگران، برای حفظ جایگاه و شان آن‌ها می توانستیم بهتر و حرفه‌ای‌تر عمل کنیم.

در همین راستا، این طرح در ۴ سال پیش کلید خورد. چندی بعد بابایی کارنامی مدیرکل وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران در گفتگویی از جدی بودن این طرح گفت و از راه‌اندازی این مکان در صورت همکاری شهرداری ساری در ۷ ماه بعد خبر داد.

در ادامه محمد دامادی عضو وقت فراکسیون کارگری مجلس نیز از این طرح حمایت کرد و اعلام کرد: «پیشنهاد ما در صورت توافق شهرداری ساری، این است که مکان مورد نظر حصار گردد و زمین ورزشی و امکانات دیگر در اختیار کارگران قرار گیرد تا علاوه بر بهره ‌مندی از امکانات، از گرما و سرما در امان باشند».

عصری که دامادی به اتفاق هیات مدیره انجمن صنفی از مکان پیشنهادی، بازدید کرد به عنوان تنها خبرنگار حضور داشتم. وی بلافاصله پس از بازدید، تماس‌هایی تلفنی با شهردار ساری، فرماندهی نیروی انتظامی استان، برای پیگیری جدی‌تر و اجرای این طرح، انجام داد و آنها نیز برای همکاری و همراهی اعلام آمادگی کردند.

در ادامه به دلیل موانع قانونی و… شهرداری ساری نظر به انتخاب مکانی بهتر و مناسبتر از مکان پیشنهادی داشت تا شان کارگران نیز حفظ شود. بنابراین مقرر شد خود شهرداری با بررسی‌های لازم، مکان مورد نظر را انتخاب کند تا این طرح رسما شروع بکار کند. پس از آن شهرداری مرکز استان به  تنظیم و ارائه «شیوه‌ نامه اجرایی طرح ساماندهی کارگران فصلی و ساختمانی» در ۴۰ صفحه پرداخت و پس از مدتی از انتخاب مکان موردنظر خبر داد.

صمد ربانی رئیس انجمن صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی مرکز استان نیز در این باره به خبرنگار تیرنگ گفت: «دو مکان در شمال و جنوب ساری از سوی شهرداری انتخاب شد و انتظار داریم اقدامات آن هم به زودی آغاز شود. البته شاید دوستان ما در شهرداری اقداماتی انجام داده باشند و ما از آن بی اطلاع باشیم». وی با بیان اینکه همچنان پیگیر جدی موضوع از طریق شورا و شهرداری هستیم، افزود:«ساختمانی که اکنون انجمن صنفی کارگران ساختمانی ساری در آن مستقر است اهدایی شهرداری ساری با دستور مستقیم شخص شهردار است و ما انتظار داریم آقای عبوری به عنوان حامی بزرگ کارگران در این موضوع نیز اقدامات لازم را مبذول کند».

در پایان، انتظار می‌ رود در طرحی که نهاد فعالی چون شهرداری ساری با سکانداری عبوری، نماینده جوان وعضو فراکسیون کارگری مجلس دامادی و اداره تعاون استان مشارکت دارند، با دقت و جدیت ییشتری دنبال و پیگیری شود و برای احترام به این قشر زحمتکش جامعه، نشست یا نشست‌های جهت رفع سریع‌تر موانع این‌ طرح، برگزار گردد و با اتحاد و همدلی به اجرایی کردن این طرح ماندگار سرعت بخشند. انتظار می‌رود شهرداری ساری که به راه اندازی پروژه های ۱۰۰ روزه اشتهار دارد، مثل دیگر پروژه های مهم شهری، سرعت بیشتری به انجام این موضوع دهد. انتظار می رود مدیرکل تعاون استان، با رایزنی های لازم بر اجرای هرچه سریع‌تر این طرح، همکاری های لازم را داشته باشد. انتظار می‌رود دامادی که خود را کارگرزاده می‌داند به عنوان نماینده و عضو فراکسیون کارگری مجلس، همکاری و جدیت اولیه‌اش را همچنان ادامه دهد.

امیدواریم رابطه حسنه ی اخیر عبوری و دامادی آغاز دوران تازه ساری باشد و با همکاری و همدلی همه دستگاه‌های زیربط، ایجاد سرپناه و مکان استقرار کارگران، که طرحی ماندگار است در آینده‌ای نزدیک عملیاتی و اجرایی شود./ روزنامه تیرنگ- مجید ساجدی فر


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۵ آبان ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41769      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب