عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزگزارش تیرنگ؛

پاسخ نیوز: روز روستا در مازندران، امسال هم مثل سال‌های قبل، بلکه حتی بی فروغ تر بود، از برنامه‌های خاص و اقدامات اساسی خبری نبود. شاید مدیران ارشد استان عارشان می آید در چنین همایش هایی شرکت کنند و رفته رفته می رود این روز در مازندرانی که بیش از 3 هزار روستا دارد به فراموشی سپرده شود

پاسخ نیوز: ۱۵ مهر در تقویم ایران به نام «روستا» نامگذاری شد و بر حسب انتظار می‌بایست در این روز، روستاییان را و روزشان را گرامی ‌داشت و به بررسی معضلات و مشکلات آنها (نبود شغل ودرآمد پایدار، عدم امکانات رفاهی، جاده‌های نامناسب، کمبود خدمات پزشکی و…) پرداخت و در راستای رفع آن با برنامه‌هایی جامع و کارشناسانه گام برداشت.

شوربختانه در سال‌های گذشته بجز برگزاری چند جلسه و نشست و همایش، اتفاق خاصی برای بهبود اوضاع روستاییان حتی در روز روستا نیفتاد و کسی نپرسید دردها و دغدغه هایشان چیست و چگونه با کمبود امکانات و اوضاع نامناسب اقتصادی کنارمی آیند و روزگار می‌گذرانند.

هرساله معمولا در این روز، از مقام ها و جایگاه روستاییان، سخن‌ها گفته می‌شود و وعده و وعیدها کوران می‌کند اما در عمل، می‌بینیم حاصلی برای این قشر نداشته و همچنان مشکلات شان سر جایشان باقی است.

روز روستا در مازندران، امسال هم مثل سال‌های قبل، بلکه حتی بی فروغ تر بود، از برنامه‌های خاص و اقدامات اساسی خبری نبود. شاید مدیران ارشد استان عارشان می آید در چنین همایش هایی شرکت کنند و رفته رفته می رود این روز در مازندرانی که بیش از ۳ هزار روستا دارد به فراموشی سپرده شود و همچنان از برگزاری «نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان» که در تهران و اکثر استان های کشور هر ساله بمناسبت روز روستا برگزار می شود و و به نوعی نشان از حمایت و ارج‌نهادن روستاییان است، در مازندران خبری نیست! مازندرانی که به گفته مدیرکل امور روستایی آن، حدود نیمی از جمعیت استان (۴۵ درصد) در روستاها زندگی می‌کنند و انتظار می رود این گونه نمایش ها در آن پر فروغ تر از استان های دیگر باشد. دریغ!

معمولا مسئولان مربوطه مازندران در روز روستا آن هم هر چند سال یکبار، صرفا به داشتن غرفه یا غرفه هایی کوچک و حتی بی سقف! در نمایشگاه تهران بسنده می کنند و از برگزاری برنامه‌های خاص و متنوع، داشتن غرفه‌ای آبرومند و درخور مقام روستاییان پاک‌نهاد و زحمتکش مازندران که امکانات رفاهی لازم را داشته باشد، خبری نیست.

همچنان کسی نیست دغدغه ی حل معضلات روستاییان را به سر داشته باشد و گویا صدای این قشر زحمتکش، در میان اضطراب ها و دغدغه های عصرتکنولوژی گم شده و طبق معمول گوش شنوایی هم برای شنیدن خواسته هایشان در استان (چه استانداری چه مسئولان امور روستایی) وجود ندارد.

انتظار می‌رود حداقل در این روز و در سلسله نمایشگاه های توانمندی‌های روستاییان در تهران و دیگر استان ها، برای حفظ آبروی مازندران، عملکرد بهتر و مناسب‌تری را از مسئولان مربوطه می‌دیدیم و همه چیز فقط در حد رفع تکلیف نبود!

امیدواریم روزی برسد برگزاری مراسم روز روستا و تجلیل مناسب از جایگاه آنها در مازندران از حالت نمایشی خارج شود و جنبه عملی به خود گیرد و همه نهادها و سازمان های زیربط دست در دست هم دهند و برای رفع معضلات این قشر ، گام های اساسی بردارند./ روزنامه تیرنگ


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۵ آبان ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41777      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب