عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزگزارش تیرنگ از نشست خبری رئیس سازمان برنامه و بودجه مازندران؛

پاسخ نیوز: جلوی تعریف پروژه جدید را گرفتیم در برخی از پروژه‌های شاخص کنار مدیران شهری بودیم و حدود 7 میلیارد تومان به شهرداری ساری پرداخت کردیم، تمرکز ما تکمیل پروژه‌های موجود و جمع کردن این پروژه‌ها بوده است، پروژه‌های راهبر و پیشران در استان تعریف کردیم. 79 پروژه نیمه‌تمام را در فاز نخست به بخش خصوصی جهت افتتاح واگذاری کردیم.

پاسخ نیوز: نشست خبری مفید غلامی‌راد رئیس سازمان برنامه و بودجه مازندران به مناسبت روز جهانی آمار و برنامه‌ریزی در سالن اجتماعات ساختمان شماره ۲ استانداری مازندران برگزار شد.

به گزارش تیرنگ، در این نشست دکتر غلامی راد به بیان دیدگاه ها و اقدامات آماری مازندران پرداخت و در ادامه به همه سوالات خبرنگاران پاسخ گفت که خلاصه مهمترین اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه مازندران از نظرتان می گذرد:

موضوع آمار و برنامه‌ریزی در کشور باید جدی گرفته شود. در ۷۰ سالگی نظام برنامه‌ریزی در کشور هستیم و نیاز است شاخص‌های مختلف توسعه یافتگی در مازندران باید مدنظر برنامه‌ریزی قرار گیرد.

در حال حاضر بر اساس آخرین سرشماری بیش از ۳ میلیون و ۲۸۳ هزار جمعیت در استان زندگی می‌کنند و حدود یک‌میلیون ۲۰۰ هزار مازندرانی در تهران هستند. نسبت جمعیت شهری ما ۵۸ درصد است، این موضوع رشد داشته که یکی از دلایل تبدیل  روستاها به شهر بوده جمعیت روستایی ما ۴۲ درصد است و شاخص کشوری ۲۶ درصد است. نسبت جمعیت شهری به روستایی در مازندران ۵۸ به ۴۲ درصد است و نرخ باسوادی در مازندران بر اساس آمار سرشماری سال ۹۵ بالغ بر ۸۴ درصد است. ۸۹ درصد جمعیت استان باسواد هستند و برابر با میانگین کشور است. شاخص امید به زندگی در مردان ۷۳ سال و زنان ۷۷ سال است. میزان باروری در مازندران که مورد تاکید مسئولان بوده بالغ بر ۱٫۴ نفر برای هر خانوار بوده و اکنون به ۱٫۵ نفر برای هر خانوار رسیده است. این موضوع  نشان می‌دهد که نرخ باروی در استان نسبت به میانگین کشور کمتر است.

بر اساس آمار سال ۹۵ در هر کیلومتر مربع استان ۱۳۸ نفر زندگی که این میانگین در کشور ۴۷ نفر در هر کیلومتر است، پر تراکم‌ترین نقطه مازندران قائم‌شهر است و کم تراکم‌ترین نقطه استان سوادکوه است.

نرخ مشارکت اقتصادی مازندران در سال ۹۱ حدود ۳۸ درصد است، این رقم در سال جاری ۴۱ درصد بوده است. نرخ بیکاری مازندران طبق آمار سال ۹۶ بالغ بر ۱۰ درصد است، این در حالی است که شاخص نرخ بیکاری در کشور بیش از ۱۲٫۴ درصد است.

سرانه بهداشت شهری به‌ازای هزار ۱۰ هزار نفر جمعیت در استان نیم درصد و برابر با سطح ملی است. متاسفانه شعار برنامه و آمایش داده ولی در مرحله اجرا توجه‌ای به مباحث آمایشی نداریم و با نگاه برنامه‌ای باید فعالیت‌های خود را ساماندهی کنیم. تمرکز جدی بر جذب بودجه اعتبارات سال ۹۶ کرده و عمده اعتبارات جذب شده است و در توزیع اعتبارات، تاکید بر توزیع متوازن اعتبارات در شهرها بوده است.

میزان تراکم دانش‌آموزی در هر کلاس را ۲۳ نفر و در سطح کشور ۲۴ نفر است. سرانه فضای فرهنگی به ازای هزار نفر در سال جاری ۱۶٫۵ است و در کشور ۱۲ هست، این موضوع نشان می‌دهد که سرانه فضای فرهنگی در استان مناسب است.

شاخص بهره‌برداری از آب سالم در مازندران را ۷۳ و کشور ۷۴ درصد است تعداد روستای دارای گاز استان در کشور ۷۷ و در کشور ۶۴ است. در حوزه ساماندهی فاضلاب شاخص مناسبی نداریم، تعداد انشعاب مازندران ۱۱ درصد بوده در حالی که در کشور ۴۶ درصد است.

ستاد برنامه در استان مازندران تشکیل شده و با توجه به اینکه در ابتدای قانون برنامه ششم هستیم تاکید داریم که نظام برنامه‌ای ما ابلاغ شود. طرح تدوین برنامه روستایی را دستور کار داریم در حوزه بودجه در مدت پنج ماه اولین تمرکز بر جذب مانده اعتبارات سال ۹۶ بوده است در ابتدا ورودم برخی از دستگاه‌ها نتوانستند اعتبارات را جذب کنند و با پیگیری عمده اعتبارات جذب شده است.

جلوی تعریف پروژه جدید را گرفتیم در برخی از پروژه‌های شاخص کنار مدیران شهری بودیم و حدود ۷ میلیارد تومان به شهرداری ساری پرداخت کردیم، تمرکز ما تکمیل پروژه‌های موجود و جمع کردن این پروژه‌ها بوده است، پروژه‌های راهبر و پیشران در استان تعریف کردیم. ۷۹ پروژه نیمه‌تمام را در فاز نخست به بخش خصوصی جهت افتتاح واگذاری کردیم.

سرانه فضای سبز در استان مناسب نیست که اعتباراتی در این حوزه اختصاص دادیم، مازندران با همه سرسبزی از محرومیت فضای سبز شهری رنج می‌برد.

به دنبال تقویت پارک‌های علمی و فناوری و استارت آپ‌ها برای ایجاد اشتغال جوانان هستیم.

آزاد راه غرب مازندران تحت عنوان چالوس – رامسر جهت روان‌سازی ترافیک غرب استان اجرایی می‌شود و به دنبال تکمیل اقدامات مربوط به سفر دولت هستیم. نحوه نظارت بر پروژه‌ها بیشتر می‌شود برای رسیدن به مدار توسعه باید به دنبال همدلی، وفاق برای توسعه استان باشیم./ روزنامه تیرنگ


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۵ آبان ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41789      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب