عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزگزارش تیرنگ؛

پاسخ نیوز: محمدپور بیان کرد: از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها پنج برابر شده است هر چند برای نصف شدن نرخ بیکاری دانش‌آموختگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها تا پایان برنامه ششم حداقل باید دو سوم اشتغال ایجاد شده در کشور مربوط به دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها باشد و باید حدود ۶۵۰ هزار فرصت شغلی در سال برای آنها ایجاد شود.

پاسخ نیوز: بر هیچ کس پوشیده نیست که بیکاری و اشتغال از موضوعات مهم رشد یا افول اقتصاد هر کشور محسوب می شود که طبیعتا افزایش اشتغال و کاهش بیکاری نشان دهنده رشد و توسعه یافتگی یک کشور است و عکس این قضیه نیز نشان دهنده رکود و پسرفت آن جامعه است. طبق آمار، نرخ بیکاری ۱۰ ساله کشور نشان می دهد بیش از ۷/۱۰ درصد جمعیت فعال کشور بیکار بوده اند که نرخ بیکاری زنان بیشتر از مردان و در نقاط شهری بیشتر از روستایی بوده است. در این میان بیکاری فارغ التحصیلان دردناک تر و عذاب آورتر از سایر انواع بیکاری است!

طبق بررسی جدیدترین آمار ارائه شده ازسوی مرکزآمارایران درباره سهم بخشهای مختلف ازاشتغال زایی نشان می دهد که بیش از ۸۰  درصد کل اشتغال کشور در بخش خصوصی و مابقی نیز دربخش عمومی است که کمترین سهم اشتغالزایی خصوصی درکشور شامل اقدامات بخش تعاون نیزمی شود در اشتغالزایی عمومی استان های شمالی مازندران، گیلان و گلستان وضعیت خوب یا مطلوبی ندارند.

البته آمارهای دیگری نیزازسوی مقامات دولت درزمینه تعداد بیکاران ارائه شده است و می شود. یکی تعداد بیکاران کشور را بیش از ۶ میلیون نفر می داند و دیگری از اضافه شدن ۷ میلیون نفر به جمعیت بیکار کشور سخن می گوید. بگذریم.

البته ذکر این نکنه در این گزارش، بد نیست که طبق تعریف متداول، شخصی که فقط ۲ ساعت در هفته کار کند شاغل محسوب می شود باید دید با توجه به اوضاع اقتصادی و تورم موجود در جامعه آیا یک فرد می تواند با هفته ای ۲ ساعت کار، چرخ زندگی خود را بچرخاند؟ و بدتر از این آیا هفته ای ۲ ساعت کار برای تامین نیازهای یک خانواده کافیست؟ اصلا مسئولان امر بر چه اساسی و بر پایه چه توجیه منطقی چنین تعریفی از فرد شاغل در جامعه ارائه می دهند؟ در حالی که ما به عینه می بینیم افراد بسیاری در شبانه روز بیشتر از ۸ ساعت کار می کنند و از پس مخارخ خانواده بر نمی آیند! اگر مقصود صرفا بالا بردن آمار اشتغال و از بین بردن بیکاری با آمار و کاغذ بازی و جنگ زرگری است خب ما راه حل های دیگری هم داریم. مثلا می توانیم اعلام کنیم کسانی که در هفته ۲ ساعت به کار فکر می کنند شاغل محسوب شوند چون نیت شان کارکردن و برداشتن باری از دوش خانواده و جامعه است. یا مثلا می توانیم پا را فراتر بگذاریم و خلاقانه بگوییم کسانی که در ماه ۲ ساعت کار می کنند شاغل محسوب می شوند و کلا بیکاری را ریشه کن کنیم!

در همین راستا اگربخواهیم برای نمونه به عملکرد مسئولان مازندران در ایجاد اشتغال و رفع بیکاری بپردازیم بیشتر با شعارهای زیبای مسئولان مواجه می شویم برای نمونه استانداران دولت روحانی در مازندران (فلاح و اسلامی) بیکاری جوانان را مشکل اساسی مازندران می دانستند و از همان اوایل جلوسش بر استانداری مازندران مدام از برنامه ریزی منظم و مدون برای توسعه استان خبر می دادند و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران و مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی مازندران، همچنان حفظ و ایجاد اشتغال را با توجه به ظرفیت های استان از اهم برنامه های خود عنوان می کنند و معاونان مربوطه ی استاندار تلاش همه دستگاه های اجرایی را برای بررسی و حل وضعیت اشتغال استان ضروری می دانند، اما عملا می بینیم اقدام خاصی صورت نمی پذیرد و دستگاه های اجرایی شعار می دهند و از همچنان از عمل موثر خبری نیست! حتی نقش و جایگاه معاش و اقتصاد دانش بنیان و تاثیر مستقیم آن در رفتار و زندگی مردم، تاثیری بر عملکرد مسئولان ندارد و با اینکه هیچ کجا بر بیکاری توصیه نشده است و علیرغم اینکه مسئولان استان به خوبی می دانند که لازمه رشد و توسعه استان در همه زمینه ها بهبود وضعیت اقتصادی و مدیریت کسب و کار مردم است و لازمه رسیدن به اقتصادی پایدار و مدیریت خوب هم استفاده بهینه از منابع و نیروی انسانی است باز شاهد بی برنامگی، کم توجهی مسئولان به امر اشتغال هستیم.

خبر بد در این اوضاع نه چندان مناسب اینکه اخیرا نیز دکتر محمدپور عمران رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران از ۵ برابر شدن نرخ بیکاری فارغ التحصیلان در کشور خبر داده است و ما ضمن امیدواری حل معضلات بیکاری (چاره ای هم جز این نداریم) که سبب اعتیاد، فساد، طلاق و…. در جامعه می شود شما را به خواندن مشروح اظهارات آقای محمدپور دعوت می کنیم:

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در کشورمان از ۲۰ سال گذشته تاکنون بیش از پنج برابر شده است.

محمد محمدپور عمران  در مراسم افتتاح بزرگ‌ترین مرکز کارآفرینی بین‌المللی شمال کشور و آغاز نخستین کمپ یک‌هفته‌ای کارآفرینی با بیان اینکه امروزه بیکاری یکی از ۱۰ ابرچالش بزرگ کشورمان محسوب می‌شود، اظهار کرد: بیکاری در کنار بحران‌های آب، بی‌اعتمادی، شبکه‌های بانکی و صندوق‌ها و خانواده از ابرچالش‌ها هستند.

وی افزود: نرخ بیکاری کشورمان ۱۲.۱ درصد اعلام شده که مرکز آمار بیکاری جوانان را ۲۵.۳ درصد می‌داند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اعلام اینکه ساخت ایران و ثروتمندی کلان جامعه با تدبیر، اشتغال و کار جوانان و دانشجویان محقق می‌شود، تصریح کرد: باید با پشتکار و حمایت همه مسؤولان و متفکران ایده‌های کسب و کار الگوی مناسب برای همه مراکز باشد.

وی با اشاره به نرخ بیکاری و تعریف آن، بیان کرد: نرخ مشارکت اقتصادی کشورمان پایین است و به ۴۲.۳ درصد می‌رسد.

محمدپور عمران در بیان نرخ مشارکت اقتصادی، خاطرنشان کرد: به صورت رسمی حدود ۳ میلیون نفر در کشورمان بیکار هستند.

وی با اعلام اینکه مشارکت اقتصادی افرادی را شامل می‌شود که می‌توانند کار کنند و در بازار کار متقاضی برای اشتغال هستند، تصریح کرد: نرخ مشکارت اقتصادی در کشورهای پیشرفته بالای ۶۰ درصد است.

وی بیان کرد: از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها پنج برابر شده است هر چند برای نصف شدن نرخ بیکاری دانش‌آموختگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها تا پایان برنامه ششم حداقل باید دو سوم اشتغال ایجاد شده در کشور مربوط به دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها باشد و باید حدود ۶۵۰ هزار فرصت شغلی در سال برای آنها ایجاد شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اشاره به اینکه اگر بسیاری از دانشگاه‌های ما چند ماه فعالیت نداشته باشند جامعه متوجه این امر نمی‌شود، گفت: با تربیت نیروهای انسانی کارآفرین در دانشگاه‌ها علاوه بر ایجاد شغل برای آن افراد، برای دیگران نیز کار ایجاد می‌شود.

وی با اعلام اینکه بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا به تنهایی بیش از ۱۰۰ کسب و کار در جامعه ایجاد می‌کنند، ادامه داد: کارآفرینی دانشگاهی از اهمیت زیادی برخوردار است و امروزه در کشورمان این حرکت آغاز شده است.

محمدپور عمران بیان کرد: مرکز کارآفرینی دانشگاهی وابسته به دانشگاه‌ها بوده که خود را وقف توسعه فرهنگ کارآفرینی کردند تا به ایجاد موفقیت کسب و کار دانشگاهی در بین دانشجویان و دیگر افراد جامعه کمک شود.

وی با اشاره به اینکه تجاری‌سازی علم با روندهای آموزشی، خدمات مشاوره‌ای، ارتباط با صنعت، تربیت نیروی انسانی کارآفرین و کاربردی کردن دانش فنی با ثبت اختراع، ایجاد مجوز کسب و کارهای دانشگاهیان مهیا می‌شود، خاطرنشان کرد: در کشورهای عضو ۵۰ کشور برتر اقتصاد دنیا OECD از سال ۲۰۰ تاکنون حرکت به سمت دانشگاه‌های کارآفرین بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران گفت: با ایجاد دوره‌های کوتاه مدت کارآفرینی در همه رشته‌ها به همراه مهیا شدن دانشکده‌های کارآفرینی در تولید اشتغال گام‌های اساسی برداشته می‌شود./ روزنامه تیرنگ


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۵ آبان ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41797      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب