عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزچاهوشی کارشناس ارشد تغذیه مرکز بهداشت مازندران در گفت و گو با تیرنگ؛


پاسخ نیوز: جهت آگاهی از آخرین وضعیت چاقی در مازندران و اقدامات و برنامه های بهداشت استان به سراغ فاطمه چاهوشی ساروی کارشناس ارشد تغذیه و کارشناس تغذیه استان(معاونت بهداشتی) رفتیم و نظر وی را در این باره جویا شدیم. با هم این گفت و گو را می خوانیم:

 

 در ابتدا توضیحی درباره وضعیت چاقی مازندران بدهید؟

ببینید چاقی فقط مختص مازندران یا ایران نیست بلکه مشکل رو به رشد جامعه امروز و در حال تبدیل شدن به یک اپیدمی جهانی است. طبق آخرین آمارهای مربوطه، بیش از نیمی از جمعیت کشورمان دچار اضافه وزن و چاقی هستند و در این میان، حدود ۳۰ درصد از مردم کشورمان چاقی واضح دارند. شیوع چاقی در میان کودکان و نوجوانان نیز رو به افزایش هست. در استان مازندران با توجه به نوع تغذیه و عادات غذایی بعضا نامناسب، چاقی رواج دارد. به طوری که این استان بالاترین میزان چاقی را در بین استان های کشور دارد.

به خطرات و عوارض چاقی هم اشاره بفرمایید:

چاقی به هر علتی که ایجاد گردد بیماری ها و عوارض بسیاری را با خود به ارمغان می آورد. بروز دیابت، فشار خون بالا و افزایش خطر سکته های قلبی و مغزی ، بیماری های مفاصل، سنگ کیسه صفرا، افزایش ابتلا به بیماری و نارسایی کبدی و افزایش خطر ابتلا به سرطان های کلیه، رحم و روده بزرگ، تنها بخشی از این عوارض و بیماری ها هستند.

چه راه های برای پیشگیری و کنترل چاقی مردم مازندران ارائه می دهید؟

راه های متفاوتی وجود دارد. اول اینکه از همه می خواهیم وزن خود را در محدوده متعادل نگه دارند یعنی در صورت اضافه وزن، کاهش آن با هدف کم کردن ۱۰ % وزن اولیه و به صورت کاهش ۵/۰ تا ۱ کیلوگرم در هفته توصیه می شود.

به فعالیت بدنی بپردازند یعنی ورزش را متناسب با سن و شرایط جسمی افزایش دهند تا به کاهش وزن کمک شایانی شود. مثلا فعالیت ورزشی هوازی (مانند ایروبیک) با شدت متوسط حداقل ۵ روز در هفته به مدت ۳۰ دقیقه یا ورزش هوازی با شدت شدید به مدت ۲۰ دقیقه، ۳ روز در هفته توصیه می شود.

تنظیم برنامه غذایی و اصلاح رفتارهای غذایی نیز از دیگر راه های مهم است که عموما برای پیشگیری و کنترل چاقی، کاهش مصرف موادغذایی پرانرژی مثل کاهش مواد قندی، چربی و روغن و تغییر شیوه زندگی توصیه می شود.

 

درباره «تغییر شیوه زندگی» بیشتر توضیح می دهید؟

یعنی اینکه هم استانی های ما عادات خوردن را تغییر دهند و تعداد وعده های غذا را در روز افزایش و حجم هر وعده را کم کنند.  مثلا مصرف یک لیوان آب چند دقیقه قبل از صرف غذا به کاهش اشتها کمک می کند.غذا را در ظرف کوچک تری کشیده وبه آرامی بخورند.  خوردن ماست کم چرب، سبزی یا سالاد به سیرشدن شما کمک می کند. نان های فانتزی مثل انواع باگت و ساندویچی کمتر مصرف کنند و درعوض نان های تهیه شده از آرد سبوس دار مانند نان جو و سنگک استفاده کنند. از انواع لبنیات کم چرب و بدون چربی مصرف کنید (کمتر از ۵/۱ درصد چربی). به جای استفاده از سس سالاد از چاشنی هایی مثل: آب لیمو، آب نارنج و آبغوره استفاده کنند. غذا را بیشتر به شکل آب پز،بخارپز، کبابی یا تنوری مصرف کنند و از مصرف غذاهای پرچرب و سرخ شده پرهیز نمایند.

نکات مهم دیگر اینکه، توصیه می شود مصرف روغن را کاهش دهند. در صورتی که غذا را سرخ می کنند، در مدت زمان کم، فقط آن را با مقدار کمی روغن تفت دهند. مصرف سوسیس، کالباس، خامه، سرشیر، چیپس، پفک، سس ها، کله پاچه، مغز، دل و قلوه که حاوی مقادیر زیادی چربی هستند را در برنامه خود بسیار محدود کنند . پوست مرغ و چربی های قابل مشاهده گوشت و مرغ را قبل از طبخ جدا کنند و سعی کنند از گوشت کم چرب استفاده نمایید. به هر بهانه ای فعالیت بدنی بیشتری انجام دهند (مانند پیاده رفتن به محل کار و خرید، استفاده از پله به جای آسانسور، زودتر پیاده شدن از تاکسی و اتوبوس یا پارک اتومبیل چند خیابان جلوتر و طی قسمتی از مسیر به صورت پیاده، انجام کارهای باغچه و حیاط).

در همین رابطه به مهم ترین اقدامات مرکز بهداشت استان هم برای کنترل وضعیت چاقی و تغییر عادات بد غذایی اشاره کنید:

از برنامه های اجرایی در این راستا در حوزه بهداشتی، برنامه «طرح تحول نظام سلامت با بکارگیری کارشناسان تغذیه» در سطح کشور با انجام «مشاوره های تغذیه و آموزش های فردی و گروهی» و «رژیم درمانی افراد با مشکلات تغذیه ای»، اجرای برنامه «کنترل و پیشگیری اضافه وزن و چاقی کودکان»، برگزاری «پویش های تغذیه» در سطح استان و کشور، «برنامه های حمایتی مادران و کودکان» و … است.

در نهایت اینکه اقدامات پیشگیرانه همچون انجام مداخلات آموزشی، اصلاح باورها و رفتارهای غلط تغذیه ای و فرهنگسازی استفاده از غذاهای سالم در سفره غذایی خانوارها را دستور کار داریم که می تواند کمک شایانی به رفع معضل چاقی و اضافه وزن در جامعه کند که این امر به نوبه خود حمایت، همدلی و همکاری سایر سازمان ها و ادارات (نظیر آموزش و پرورش، کمیته امداد، شهرداری، سازمان جهاد کشاورزی، بهزیستی، ورزش و جوانان و … )  با متولیان سلامت در حوزه بهداشت و درمان را می طلبد./ روزنامه تیرنگ

 


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۵ آبان ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41799      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب