عناوین جدید
تبلیغات

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوز

پاسخ نیوزپیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به مناسبت سالروز تولد پدر شعر معاصر؛

پاسخ نیوز: شالویی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به مناسبت سالروز تولد پدر شعر معاصر ؛ نیما یوشیج پیامی صادر کرده است که مشروح آن از نظرتان می گذرد.

پاسخ نیوز: شالویی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به مناسبت سالروز تولد پدر شعر معاصر ؛ نیما یوشیج پیامی صادر کرده است که مشروح آن از نظرتان می گذرد:

نیما یوشیج ؛ شاعر و نظریه پرداز شعر فارسی ، فراموش نشدنی ترین شخصیت شعر معاصر ماست که بر جریان شعر با نگاهی بومی و گسترش امکانات زبان و گویش بومی و محلی مازندرانی و جهانی کردن نام ها و نشانه های منطقه ای جریان تازه ای را برای شعر معاصر رقم زد .

نیما این تحولات ادبی را ( نو گرایی ) نامید و علی رغم مخالفت های صورت گرفته در آن عصر , با حضور در زادگاه خود و سخت کوشی و جدیت تمام ضمن ایجاد نظریه جدید در حوزه ادبیات مدرن , توانست بر کیفیت و غنای ادبیات سنتی مازندران تاثیر شگرفی بگذارد .

او هرگز از گویش بومی خود غافل نماند و در لایه های شعر نیما , اشیاء – جانداران و طبیعت خاص مازندران قابل دریافت و بازشناسی است.

تحول زیبایی شناختی شعر نوین ایران را باید مدیون فرهنگ و هنر مازندران و شاعر بلند آوازه اش نیما یوشیج دانست

لذا با اینکه ۲۱ آبان تاکنون در تقویم رسمی کشور به عنوان روز “شعر نو ” یا روز “نیما یوشیج ” به ثبت نرسید اما برای اهالی فرهنگ و هنر ایران و فارسی زبانان جهان به عنوان نیما و شعر نو شناخته می شود.

سالروز تولد این شاعر بلند آوازه مازندرانی را به همه مردم فرهنگ دوست ، به ویژه شاعران و ادیبان مازندرانی تبریک می گوییم.


بخش نظرات بسته شده است .


تاريخ ۲۱ آبان ۱۳۹۷      
کد انحصاری خبر کد خبر: 41841      
چاپ این مطلب چاپ این مطلب